fbpx

в школах України

Час, який зупинився…

Автор: Бабенко Марина, 17 років, учениця 11 класу Харцизького навчально-виховного комплексу «Інтелект» № 25 Донецької області
Захоплення – малювання, класична література різних жанрів
Куратор: Коваленко Валентина Павлівна

З самого дитинства нас оточують книжки. Від маминих колискових до казок, від маленьких оповідань та новел до повістей і романів я відкривала для себе світ літератури. З віком сприймала сенс книжок по-різному. В дитинстві не зрозуміла б усю глибину моралі новели Франца Кафки «Перевтілення» або «Реквієму» Анни Ахматової. Не зрозуміла б сарказму, тонкої іронії. Лише в певному віці це стає доступним. Один читач сприймає Патріка Зюскінда у шкільному віці, другий – ставши вже дорослою освіченою людиною, а третій не зрозуміє «Запахи, або Історію одного вбивства» взагалі, бо вважає факт вбивства і з’їдання Гренуя канібалізмом.
…Пригадую свою зустріч з книгою, яка залишила слід у моєму житті.
Роман російського письменника Михайла Афанасійовича Булгакова «Майстер і Маргарита» почала читати вперше у 10 років. Нічого не зрозуміла і залишила велику книгу на полиці. Не згадувала про неї майже 5 років…І ось забутий роман знову у мене в руках. Перегорнула першу сторінку, другу і … непомітно настав ранок, швидко пройшла ніч – так мене захопили пригоди героїв Булгакова. Шедевр справжнього Майстра!
А нещодавно на уроці зарубіжної літератури ми вивчали цей роман за курсом шкільної програми. Вирішила не читати роман знову, а просто переглянути основні події. Проте роман – «магічна» книга. Наче танок закружляли події, троянди, бал, крем Азозелло, МАСОЛІТ, Понтій Пілат…І я в оточенні страждань і співчуття, жорстокості й байдужості, боягузтва та фальши. В оточенні кохання. Сміх і сум, радість і біль. Біль письменника, біль часу, біль життя…
З захопленням прочитую знайомі фрази з роману і поринаю у загадковий світ.
Чим привабив роман? Поєднанням містики, фантастики, ірреального світу з реальним світом людей. Москва у 20-х роках минулого століття. Я зрозуміла, що «добро завжди перемагає зло», що «Рукописи не горять», що Воланд хоч і сатана, демон, диявол, проте справедливий і навіть милосердний. Адже він пробачив Понтія Пілата, надав йому вічного спокою…
…Маргарита. Уособлення жіночності, відданості, справжнього кохання, а поруч – зрада законному чоловікові, котрий її справді кохав. Стала відьмою, королевою на балу самого сатани. Але не мені її судити. Хто знає, можливо, заради коханого я б теж продала душу дияволу …
Читаю роман. Бачу героїв, що зі сторінок роману завітали в наше суспільстві. Жадібні до грошей – вічна вада суспільства, бо не всі люди розуміють: гроші – не головне у житті: «Люди, як люди. Люблять гроші…»
Не всіх література змушує задуматись, проаналізувати, зробити певні висновки. Але «Майстер і Маргариту» Булгакова прочитали і полюбили усі без винятку мої однокласники!
Це моя улюблена книга. Було дуже приємно знову перегорнути улюблені сторінки. На уроках літератури виступали з презентаціями, дивилися фрагменти, інсценували – уроки пролітали непомітно. Але головне, ми – творили. Складали вірші та робили ілюстрації до роману, слухали вірші учнів – випускників:

Маргарита

Нежна,
Романтична,
Сильна,
Эксцентрична
Она
В стихии огня.

Странна.
Научила любить
Самозабвенно.
В страданиях жить
Могла откровенно.

Любвеобильна.
Чиста,
Как голубь
Посыльный,
На вершине
Моста.

Она – как цветы.
Маргарита
Легка, как мечты.
Чистым дождем
Полита.
Напоена
С горного ручья.

Она как воин
Без меча.
Её оружие –
Любовь
Растопит стужу.
Будет с ним –
С любимым,
С Мастером своим

(Полякова Марина)

Ми ставали більш креативними. А диспути і навіть суперечки лише об’єднували нас.
Це роман – доля. Роман – заповіт. «Рукописи не горять!»
Адже рукописи дійсно не можуть згоріти – згорить оболонка, папір, а слова повертаються до Бога…

Роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита» не можна зрозуміти повністю. Щоразу з’являється нове розуміння фрази. Ти потрапляєш у той час, що змалював автор, майстер своєї справи. Такі романи народжуються на небесах і повертаються на небо.

Михайло Афанасійович Булгаков – геній. Невідомо куди занесе мене життя, які люди будуть мене оточувати, чим буду цікавитися. Та книгою на все життя залишиться роман «Майстер і Маргарита». Він допоможе зрозуміти цей складний світ під назвою Доросле Життя …

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”