fbpx

в школах України

КНИЖКОВІ ІНСТАЛЯЦІЇ

У час розвитку цифрових технологій дуже важко пояснити важливість книги. З цією метою створено багато методів та форм, які популяризують книги та залучають до читання.

Книжкова інсталяція – це, власне, одна із інноваційних форм роботи бібліотек.

Термін «інсталяція» походить від англійського слова to install (встановлювати) і розкриває технічний аспект її виготовлення: її не малюють, не пишуть, а саме встановлюють, складають з окремих частин. Основоположниками є авангардисти поч. ХХ ст., зокрема Марсель Дюшан. Його ready-made («готове-зроблене»), а також твори сюрреалістів (Г.Аполлінер «Каліграми») були попередниками інсталяцій.

Це художня техніка, яка використовує тривимірні об’єкти, призначені для зміни сприйняття простору людиною.

Інсталяції зазвичай влаштовують у приміщенні, але можна і на площах. Елементами можуть бути різні об’єкти, включаючи предмети, малюнки, звук, віртуальну реальність, інтернет. Інсталяії регулярно презентуються на міжнародних виставках сучасного мистецтва

Якщо говорити про книжкову інсталяцію, то це просторова композиція, створена з книжкових видань, різних матеріалів та форм.

Як можна використати цей метод на уроці? Головне – запропонувати учням, а ідеї прийдуть самі собою. Для їх утілення можуть бути використані, наприклад, або списані підручники із шкільної бібліотеки, або кількість книг у вашому рюкзаку.

Так, у 5 класі діти залюбки виклали з книг зірку («Хлопчик-зірка»), сходинки до знань, ялинку.

У 10 класі – сокиру – образ із роману «Злочин і кара».

Довго готувались до вибору предмета зображення учні 11 класу. Почали з найважчого.

Хотіли жука («Перевтілення» Ф.Кафки), але вийшов ніби робот. Чому? Бо не було плану-схеми.

Тому вирішили підготуватись ретельніше і створили «Міст Мірабо». Вийшло навіть дуже гарно.

Ці неформатні книжкові виставки-інсталяції, виконані руками учнів, привернули увагу всіх, хто заходив у клас, та занурили в атмосферу особливого ставлення до книги. І не треба боятися, що «скульптура» може розвалитися, адже її основний сенс – тимчасовість, крихкість, недовговічність. А завтра можна створити щось нове.

Уляна Мартюк,
учитель зарубіжної літератури,
української мови та літературиСЗШ І-ІІІ ст. № 54 м. Львова

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”