Ернест Хемінгуей. «Старий і море» - повість-притча про людину. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору (урок-занурення)

19 листопада 2012 - Администратор

Мета уроку:

-         освітня: показати повість «Старий і море» як підсумок довгих моральних шукань Е.Хемінгуея, розкрити філософсько-символічну суть твору, визначити його художню своєрідність, дати поняття про «ефект айсберга», показати особливості жанру повісті-притчі;
-         розвиваюча: сприяти в оволодінні навичками вести полілог, навчальний діалог, формувати навички аналізу художнього тексту з використанням цитатного матеріалу, уміння визначати засоби художньої виразності і їх роль, робити узагальнення і висновки;
-         виховна: формувати в учнів потребу у придбанні знань, толерантність у навчальних взаємодіях, виховувати духовну стійкість, силу волі, гуманістичне ставлення до навколишнього світу.
 
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (особистісно орієнтований урок з використанням ІКТ).
Форма уроку: урок-занурення.
Методи і форми навчальної діяльності: слово вчителя, бесіда (навчальний полілог), повідомлення та презентація творчих робіт учнів, вирішення проблемних завдань, фронтальна і індивідуальна робота.
Інструментарій: тексти повісті Е.Хемінгуея «Старий і море», комп’ютер, мультимедіапроектор, дидактичний матеріал «Учнівська сторінка», запис звуків морського прибою.
 
Хід уроку:
 
І. Етап організації навчальної діяльності:
          1.Вчитель читає вірш А.Тарковського (1-й слайд):
                    Я человек, я посредине мира,
                    За мною мириады инфузорий,
                    Передо мною мириады звезд.
                    Я между ними лег во весь свой рост –
                    Два берега связующее море,
                    Два космоса соединивший мост.
 
                    Я больше мертвецов о смерти знаю,
                    Я из живого самое живое.
                   И – боже мой! – какой-то мотылек,
                    Как девочка, смеется надо мною,
                    Как золотого шелка лоскуток.
 
           2.Слово вчителя (2-й слайд):
 У всі часи людина прагнула знайти своє місце в навколишньому світі, здобути гармонію з природою, осягнути сенс свого буття ... Ці «вічні» проблеми довгі роки хвилювали і відомого американського письменника Ернеста Хемінгуея. Результатом його моральних шукань стала повість «Старий і море».Цю книгу назвуть вершиною творчості Хемінгуея. За неї в 1954 році письменник отримає Нобелівську премію. А ми сьогодні спробуємо наблизитися до розуміння її змісту.
         3.Оголошення теми уроку (2-й слайд).
ІІ.Етап визначення мети:
          1.Презентація форми уроку (3-й слайд):
Е.Хемінгуей стверджував: «Гарна проза подібна до айсберга, 7/8 якого приховано під водою». Сьогодні ми проведемо урок-занурення, завдання якого наступні...
          2.Оголошення мети і завдань уроку (4-й слайд):                                                                  
- розкрити філософсько-символічний зміст повісті Е.Хемінгуея «Старий і море»;
- шляхом аналізу тексту повісті визначити її художню своєрідність;
- виявити виховний потенціал твору.
III. Етап проектування:
План роботи на уроці (план учні читають на  «Учнівській сторінці»):
I рівень. Жанрова специфіка повісті Е. Хемінгуея "Старий і море».
II рівень. Символічне значення назви повісті.
III рівень. Проблематика повісті «Старий і море».
IV рівень. «Я - не звичайний старий» (образ старого рибалки Сантьяго).
V рівень. Символічний сенс сутички старого з рибою.
VI рівень. Образи-символи в повісті.
VII рівень. Ідея повісті Е. Хемінгуея "Старий і море».
IV. Етап організації і виконання плану роботи:
         1.Робота над сюжетом повісті:
а.) вчитель: Вершиною «айсберга» повісті «Старий і море» є її сюжет. Відновити основні події нам допоможе дайджест (короткий зміст).
б.) учень читає дайджест повісті (випереджальне домашнє завдання) на тлі 5-го слайду з ілюстраціями до повісті.
                        Дайджест повісті Е.Хемінгуея "Старий і море"
    Уже 85 днів старий рибалка безрезультатно намагається зловити велику рибу. Удача відвернулася від нього, тим більше що рибалити доводиться одному, без хлопчика, який раніше допомагав йому. Але старий не здається і продовжує свою справу. Завзятість винагороджено: гігантський марлін взяв його приманку. Три дні триває поєдинок старого з довгоочікуваною великою рибою. Він здобув перемогу: рибу вдалося загарпунити і убити. Тепер належить доставити її додому. Під час зворотного шляху на човен з прив'язаним до неї марліном нападають акули. Старий мужньо бореться з ними, але що він може зробити сам зі зграєю стерв'ятників?! Акули залишають від прекрасної риби тільки скелет. Старий, знесилений боротьбою, але не зломлений, повертається додому ні з чим. Хлопчик втішає його й говорить, що вони знову будуть рибалити разом.

в.) вчитель:
Як бачимо, сюжет повісті досить простий, життєподібний і, здається, не містить у собі особливої мудрості. Вершина «айсберга» не відкриє секретів. Починаємо занурення.
         2. Визначення жанрової специфіки повісті:
а.) вчитель:
Почнемо з визначення жанрової специфіки повісті (6-й слайд), для цього перечитаємо перші два речення.
б.) учень читає вголос два перші речення повісті.
в.) бесіда (полілог):
- У чому, на вашу думку, незвичайність початку повісті?
- Що ви знаєте про Гольфстрім?
г.) вчитель:
 Образ старого, самотньо покинутого в Гольфстрімі, виростає в якийсь казковий образ сміливого рибалки, чиї сили гідні цієї теплої течії. Автор точно називає, скільки днів старий виходив у море. Атмосфера незвичайності посилюється тим, що старий за ці 84 дні не спіймав жодної риби... Це початок не оповідання XX століття, а притчі.
     - Згадайте, у чому особливості притчі як літературного   жанру?
д.) учні дають своє визначення жанру притчі, порівнюють його з визначенням на слайді і на «Учнівських сторінках», заповнюють схему:
   ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА ПОВІСТІ Е.ХЕМІНГУЕЯ «СТАРИЙ І МОРЕ»

                                                            повість -притча     
              3 . Визначення символічного значення назви повісті та її проблематики:
а.) вчитель:
У притчі використовується символічний сенс предметів, дій, імен. У повісті «Старий і море» символічна вже сама назва. «Розшифруємо» її (7-й слайд).
      Завдання 1. «Асоціативний кущ»:
     Доповніть дану схему можливими змістовними парами-асоціаціями (вашими уявленнями), які викликає у вас назва повісті (у разі ускладнення використовуйте довідковий матеріал, розміщений на «Учнівських сторінках»).
         б.) учніпрацюють над складанням схеми на «Учнівських сторінках», потім
представляють результати своєї роботи.
(смислові пари-асоціації: «людина й природа», «смертне і вічне», «потворне і прекрасне», «людина і Всесвіт», «людина і суспільство»; самоконтроль здійснюється за допомогою матеріалу, представленого на 7-му слайді).
     в.) вчитель:Назва повісті вказує на ті проблеми, які у ній розкриває автор(8-й слайд):
- взаємовідносини людини і природи;
- сенс буття, життя і смерті;
- співвідношення добра і зла у світі і душі людини;
- місце людини в суспільстві і Всесвіті;
- непорозуміння між людьми.
   У вирішенні цих проблем автору допомагає центральний образ повісті – старий  рибалка Сантьяго.
    4. Робота над образом старого (9-й слайд):
а.) повідомлення учня про можливий прототип головного героя повісті (випереджальне домашнє завдання; 10-й слайд):
                        З історії створення повісті Е.Хемінгуея «Старий і море»
   Повість "Старий і море" була написанаХемінгуеємна прекраснознайомомуматеріалі.З 1948року письменникжив умістечкуФінка-Віхіі, недалеко від Гавани, столиці Куби, і був постійнимгостему найближчихселищах,деспілкувався зкубинськимирибалками.Хемінгуейпізнішезгадував,щовідобразив уповісті«рисихарактеруодногознайомогостарогорибалкизКасабланки» - КарлосаГутьерессаМожнасказати,щоСантьяго- збірнийобраз рибалкизпівнічногоузбережжяостроваКуби, в районіКохімарРазомз тим, цеобраз -символ,якийувібравв себе кращіякостілюдськоїдуші.
     б.) бесіда з прочитаного (полілог):
- Сантьяго говорить про себе: «Я – незвичайний старий». З'ясуємо, у чому унікальність цього героя. Чому, на вашу думку, Хемінгуей робить головним героєм повісті стару людину?
- Прочитайте портрет рибалки Сантьяго: який контраст лежить в його основі? Про що говорять очі героя?
- Звідки старий Сантьяго черпає силу, мужність і стійкість? Щоб з'ясувати це, згадаємо, чим він жив у молодості і чим живе зараз.
            Завдання 2. За даними ключовими словами відновіть минуле і сьогодення героя (11-й слайд).
Минуле Сантьяго:юнга на човні; берега Африки; це були дні перемог і досягнень; Чемпіон; переможе будь-якого супротивника; не знав, що таке самотність.
Сьогодення Сантьяго:скінчилися дні перемог і досягнень; немає домашнього вогнища; спогади про Африку; сни про левів; глузування; надія; хлопчик Манолін; море.
- За що любив старого хлопчик Манолін?
- Був у цього дивного рибака ще один незвичайний друг – море. Послухаємо, що воно «розповість» про старого.
     в.) рольова гра «Про що розповість море?..»(монолог від імені моря читає заздалегідь підготовлений учень – випереджальне домашнє завдання; 12-й слайд з зображеннями морських пейзажів на тлі звуків морського прибою):
                                                                                 
                                                                                 Монолог моря
Я - безмежне і вільне море. Мільйони років я кочу свої хвилі, розбиваючи їх в бризки, до земної суші. За ці мільйони років я збагнуло безліч загадок і таємниць нашого світу. А ще я багато дізналося про дивну істоту, яка називає себе «Людина» і бачить себе центром Всесвіту. Але є серед цих людей один, який здивував навіть мене.ЦестарийрибалкаСантьяго.Ми знайомівже неодиндесятокроків.Він незвичайний.Подумкистарийкличемене lamar, як звутьменепо-іспанськи ті злюдей,які відчувають до менелюбов:як жінку, в жіночомуроді.Рибалкимолодшіназивають мене elmar, тобтовчоловічомуроді,і говорятьпро мене якпро простір, як про суперникаабо навітьворога. Старий жепостійнодумаєпро мене якпро жінку,якадаруєвеликі милостіабовідмовляєвних, а якщо ідозволяє собінеобдуманіабонедобрівчинки,щопоробиш,такаж їїприрода. «Лунахвилюєморе,як жінку,»- такчастодумаєпро менестарий. Старий Сантьягоназиваєменедобрим іпрекрасним.Вінлюбитьзеленихморськихчерепах, відчуває ніжнуприхильність долетючихриб,вважаючи їхкращимисвоїмидрузямитут,вморі.Вінрозмовляєз рибами, яких ловить.Віншкодуєптахів, особливо маленькихі крихкихластівок,яківічнолітаютьу пошуках їжі і майже ніколиїї незнаходять.Щож,старийправ,кажучипро те,щоябуваюжорстокимдляптахів, адже вони,дійсно,надтокрихкідлямене.Достарогоятежбуваюжорстоким.Алеяніколине чуловідньогоремствування. Довіряючимені, старий зробивменесвідкомсвоїхрозмов іздалекимизіркамиі місяцем, яких називаєсвоїмидрузями.Цедивовижнийстарий,і інодія нимпо-справжньому захоплююся.
   г.) бесіда з прочитаного (продовження):
- Що ж таке природа для старого Сантьяго?
   д.) вчитель:
 Мотив єднання людини з природою в повісті пов'язаний з ідеєю рівності людини і природи. Але тут все не так просто. Звернемося до ключового епізоду повісті –  сутичці старого з рибою.
 5. Аналіз епізоду «Сутичка старого з рибою» (13-й слайд):
   а.) бесіда з прочитаного (полілог):
- Що змусило старого на 85-й день вийти в море?
- Прочитайте, яким виявився марлін (14-й слайд).
- Для «незвичайного» старого автор знаходить «незвичайну» рибу, «найкращу з риб», гідну захоплення. У боротьбі з нею Сантьяго говорить: «Я все одно її переможу. Хоч це несправедливо, але я їй доведу, на що здатна людина і що вона може винести». З ким, на вашу думку, бориться герой – з рибою чи з самим собою?
 - Завдяки чому старий витримав важке випробування?
 - Які особисті якості йому допомогли?
 - Про що він думав?
 - З ким подумки розмовляв?
 - Який сон бачив, коли дозволив собі ненадовго заснути?
б.) узагальнення:
     - Фінал епізоду звучить як гімн мужності людини, її волі і силі. Однак на цьому Хемінгуей не закінчує повість. Чому старий досвідчений рибалка не зміг доставити
    марліна додому?
     - Під час поєдинку з акулами старий відчуває розплату за гріх: який? (знайдіть відповідь на питання в словах самого героя – 15-й слайд).
     - На вашу думку, старий рибалка – переможений чи переможець? (16-й слайд)
 V.Етап контрольно-оцінювальний:
1. Підведення підсумків:
а.) вчитель:
Останні рівні нашого занурення допоможуть нам зробити висновки і підвести підсумки нашої роботи.
Завдання 3. «Встановити відповідність».З'єднайте образи-символи, що використо-вуються в повісті, з їх значеннями (17-й слайд).
б.) учні працюють на «Учнівських сторінках» самостійно, потім представляють результати своєї роботи (самоконтроль – за допомогою 17-го слайда).
            ОБРАЗИ-СИМВОЛИ В ПОВІСТІ Е. ХЕМІНГУЕЯ «СТАРИЙ І МОРЕ»
1.Старий.            1.Успіх, перемога.
2.Море.               2.Майбутнє.
3.Риба.                3.Досвід людиниі в той же час його обмеженість.
4.Велика риба.   4.Мрії про щастя, відновлення життєвих сил.
5.Акули.              5.Життя.
6.Хлопчик.         6.Володіння світом.
7.Леви.                7.Н
евблаганність  і верховна влада природи.
                        (Ключ: 1-3, 2-5, 3-1, 4-6, 5-7, 6-2, 7-4).
Завдання 4. «Прочитати» морально-філософський зміст повісті, розкривши значення пар символів:
1.Людина і море (... властиве бажання ...).
2.Море і старий (в ... людина набуває ...).
3.Старий і риба (... допомагає людині домагатися ...).
4.Старий і велика риба (... обмежений, коли людина прагне до ...).
5. Велика риба і акули (бажання ... тягне ...).
6.Старий і хлопчик (..., якого потребує ..., наповнює життя людини сенсом).
7.Людина і леви (у людини завжди залишається ..., яка надає йому ...).
в.) учніпрацюють на «Учнівських сторінках, потім представляють результати своєї роботи
(1.Людині властиве бажання жити.
2.В житті людина набуває досвід.
3.Досвід допомагає досягати успіху.
4.Досвід обмежений, коли людина прагне до володіння світом.
5.Бажання володіти світом викликає невблаганність природи.
6.Досвід, в якому потребує майбутнє, наповнює життя людини сенсом.
7. У людини завжди залишається надія, мрія про щастя, яка надає йому нові сили.)
г.) вчитель:Останній рівень нашого занурення –  визначення ідеї повісті Е. Хемінгуея "Старий і море». Сформулюйте її.
(Після відповідей учнів –  останній слайд зі словами Е. Хемінгуея: «Людина не для того створена, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, а здолати не можна».)
2.Рефлексія:
а.) вчитель: Прочитайте ще раз завдання уроку.
 - Чи зуміли ми їх вирішити?
- Оцініть свою роботу на уроці з урахуванням критеріїв, зазначених на «Учнівській сторінці»
(Критерії самооцінки учнів:
- активність;
- змістовність відповідей;
- повнота відповідей;
- точність відповідей;
 - конкретність відповідей.)
б.) учні оцінюють свою роботу на уроці й озвучують свої оцінки;
в.) вчитель ставить учням оцінки за роботу на уроці.
VI.Етап постановки домашнього завдання:
Виконати одне з творчих завдань (за вибором):
- «Про що б я хотів поговорити з морем (рибою, старим, хлопчиком Маноліном)?» (Взяти інтерв'ю у одного з героїв повісті, використовуючи цитатний матеріал).
- Дати розгорнуту відповідь на питання:
«Е. Хемінгуей назвав свою повість «Старий і море» «посланням молодому поколінню». Які цінні роздуми про життя і людину письменник адресував молоді?»
Рейтинг: +4 Голосов: 34 16506
irina # 20 листопада 2012 в 11:37 +2
Умничка!
А.Bogosvyatska # 20 листопада 2012 в 20:30 +3
Приємне враження від уроку і презентації. Усе витримано в єдиному стилі, настрої. Красиві ілюстрації, цікаві і різноманітні завдання, до того ж і аналіз тексту представлений, і розмірковування над символікою повісті "Старий і море". Сподобалось!
uchitel # 20 листопада 2012 в 20:35 +2
Дуже гарний конспект уроку!
Deva_Lu # 21 листопада 2012 в 19:11 +4
Дякую за відгуки! Завжди приємно дізнатися про оцінку власної роботи.
anina # 28 листопада 2012 в 22:05 +3
дуже цікаві форми роботи, урок розумний, а презентація дивна!
rada # 30 листопада 2012 в 19:47 +3
настільки логічно й цікаво дібраний матеріал конспекту уроку та презентації, що захоплює і залишає дуже приємне враження!
lisa # 1 грудня 2012 в 17:02 +1
дуже гарна презентація!
Ірина Маїс # 5 квітня 2013 в 00:45 +2
як студент-практикант взяла за основу даний план-конспект для першого уроку СЛ у школі. все пройшло на ура! особливо виявились захопливими вправи на символи.
всім все сподобалось, а головне- мені) отримала насолоду від уроку. дякую! такі роботи - золота допомога початківцям!:)
irina # 8 квітня 2013 в 09:08 +1
от і славно, що роботи не пропадають дарма)))

Передплата на журнал "Зарубіжна література в школах України" - найкращий подарунок для вчителя! Індекс видання 90230