fbpx

в школах України

Романтика подорожей і пригод у романі Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів»

Автор: Мінаєва Оксана Олександрівна, вчитель зарубіжної літератури Очеретинської СЗШ I-III ступенів, Олександрівський р-н, Донецька обл.
Презентація до уроку

Minaeva_Stivenson


Мета: узагальнити та закріпити знання, здобуті учнями на попередніх уроках; розвивати навички аналізу художнього тексту та творчі здібності школярів; виховувати високі моральні цінності та любов до творчості Р. Л. Стівенсона
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Обладнання: комп’ютер, мультимедіа дошка, картки із завданнями, портрет письменника, ілюстрації дітей до твору
Епіграфи: Как беден тот, у кого ничего нет, кроме денег.
А. Гриф

Не гроші роблять людину щасливою, а людяність.
Ч. Діккенс

Перебіг уроку
 
I. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Як ви ставитесь до подорожей? Чи подобається вам подорожувати?
Чи можна відвідувати інші країни, не виходячи з дому?
«Світ –корабель, розум- вітрило, думка-кермо,»- говорить турецьке прислів’я.
Як ви розумієте цей вислів?
Отже, за допомогою уяви, думки ми знов маємо можливість вирушити у подорож, але не звичайну, а за скарбами, бо нашим капітаном буде Р. Л. Стівенсон, а маршрутним листом – його роман «Острів скарбів». Записи будемо вести у «бортових журналах»- зошитах.
II. Оголошення теми уроку, епіграфа, визначення мети
Щоб потрапити сьогодні на урок, ви отримали листи-запрошення, на яких було домашнє завдання. Вам потрібно було розшифрувати криптограму, яка є темою нашого уроку.
– Хто впорався із завданням? (відповіді учнів)

Отже, ви правильно відгадали тему уроку. Це «Романтика подорожей і пригод у романі Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів». Епіграфом будуть слугувати вислови А. Грифа та Ч. Діккенса. (вислови зачитуються, але не обговорюються)
Давайте визначимо мету уроку.
Чого очікуєте від уроку?
III. Актуалізація опорних знань
1. Щоб наша подорож була вдалою, треба перевірити та налагодити прибори.
На «Барометрах настрою» відмітьте, будь ласка свої почуття.
Заповнення барометра настрою на картках
П. І. Б. учня__________________________
На початку уроку

Мої почуття

Наприкінці уроку

Піднесеність
Радість
Упевненість у собі
Спокій
Тривожність
Незадоволення
Сум
Не визначився

Що показують наші прибори? (оголошення результатів)
2. Робота у парах
А зараз ми, як справжні мандрівники, перевіримо маршрут.
На ваших партах є карти, які треба виправити: встановити послідовність подій роману.
1. Старий морський вовк у заїзді «Адмирал Бенбов»;
2. Моряцька скриня;
3. Що я почув, сидячи у діжці з-під яблук;(№4)
4. Я їду до Бристоля; (№3)
5. Людина з острова;(№6)
6. Шукання скарбів;(№8)
7. Пригоди на березі; (№5)
8. У ворожому таборі; (№7)
9. Повернення;(№10)
10. Падіння ватажка. (№9)
IV. Опрацювання теми уроку
1. Слово вчителя.
Нарешті, всі прибори перевірили, карту виправили, можна вирушати у путь!
Звучить звук корабельного гонгу, шум моря.
Вчитель читає вірш (під супровід звуків моря):
Он с собою взял в плаванье
карту морей,
На которой земли – ни следа;
И команда, с восторгом
склонившись над ней,
дружным хором воскликнула: «Да!»
Для чего, в самом деле, полюса,
параллели,
Зоны, тропики и зодиаки?
И команда в ответ: «В жизни этого нет,
Это чисто условные знаки?
На обыденных картах – слова, острова,
Всё сплелось, перепуталось –
жуть!
А на нашей, как в море, одна
синева,
Вот так карта – приятно взглянуть!»

Цей вірш Р. Л. Стівенсону присвятив Л. Керолл, автор книги «Аліса у країні Чудес».
– Яку рису характеру Стівенсона підкреслив письменник? (його любов до подорожей)
Р. Л. Стівенсон дуже любив мандрувати. Перші свої подорожі він здійснив, не виходячи з дому, прикутий через важку хворобу до ліжка. Письменник писав вірші, у яких він уявляв себе мандрівником.
Давайте послухаємо один із них мовою оригіналу
Учень читає вірш англійською мовою
Robert Louis Stevenson
Travel
From Child’s Garden of Verses
I should like to rise and go
Where the golden apples grow;–
Where below another sky
Parrot islands anchored lie,
And, watched by cockatoos and goats,
Lonely Crusoe building boats;

Путешествие
Я хочу пойти туда,
Где я не был никогда,
Где у дальних берегов
Попугайских островов
Строит лодку Робинзон,
Козьим стадом окружён.
(перевод И. Ивановского)

2. Зупинка перша. Бліц-турнир «Морські зірочки»
Учитель: Я бачу на нашому шляху першу перешкоду. Наш корабель зупинили морські зірочки. Вони пропонують нам перевірити свої знання з біографії Р. Л. Стівенсона.
– Що в житті письменника означають такі речі: (на зірочках малюнки речей)
1. Герб Шотландії – народився у Шотландії 1850 р.
2. Маяк – сімейна справа – дід та батько були будівельниками маяків
3. Книга В. Скотта «Айвенго» – дуже багато читав, любив романи В. Скотта
4. Фонендоскоп- у дитинстві багато хворав;
5. Ліжко – був прикутий до нього, називав його «країна ліжка»
6. Зошит, ручка – рано почав писати, віршувати
7. Юридичні символи- закінчив Единбурзький університет за фахом юриста
8. Збірка балад – писав шотландські балади
9. Мапа острова скарбів – написав роман
10. Острів Самоа- провів останні роки життя
11. Туземці та табличка «Туситала» – це означає «оповідач». Так назвали Стівенсона туземці за його цікаві розповіді.
Бесіда.
– До якого літературного жанру відноситься твір Р. Л. Стівенсона?
(Роман – великий і складний за будовою твір, у якому широко охоплено життєві події, що відбуваються протягом тривалого проміжку часу, зображено велику кількість героїв)
– Що відомо про історію створення роману? (вперше роман побачив світ у 1881р. він був присвячений пасинку Ллойду Осборн)
– Як виник задум написати роман про пошуки скарбів? (одного разу, граючись зі своїм пасинком, Стівенсон намалював карту невідомого острова. «Як називається ця земля?»- запитав хлопчик. «Острів скарбів» – відповів автор.)
– Яку участь у створенні роману відігравала родина Стівенсона? (кожного дня родина збиралась за столом: вони вигадували нові пригоди, підказували імена героїв. Батько написав список речей, що знаходилися у «сундуку» пірата.)
3. Зупинка друга «Свистати всіх нагору»
– Хто є героями роману?
– На які табори їх можна розділити?
Учитель. Перед вами два прапори: британський та піратський. Ваше завдання записати імена героїв під той прапор, під яким вони вирушили у путь.

Британський
Джим Хокінс
Доктор Лівсі
Сквайр Трелоні
Капітан Смолетт

Піратський
Бен Ган
Біллі Бонс
Чорний Пес
П’ю
Сільвер
Флінт
Морган

– З якою метою обидві команди вирушають у подорож?
– Про що думав Джим Хокінс, покидаючи рідну домівку? Знайдіть цитату у тексті.
(«І сам я теж вирушаю в море. У море на шхуні з боцманом, що грає на ріжку, з моряками, що носять кіски й співають моряцьких пісень. У морську подорож до незнаного острова шукати, закопані в землі скарби»)
– Що більше подобалося юнакові у подорожі: романтика пригод чи самі скарби? (романтика пригод)
4. Зупинка «Рифи перешкоди»
Учитель. На нашому шляху рифи «Перешкоди». Тільки досвідчені моряки зможуть їх подолати.
Ваше завдання: спираючись на текст, стисло дати характеристику героям:
1 група – доктор Лівсі;
2 група – сквайр Трелоні;
3 група – капітан Смолетт;
Заслуховування відповідей дітей.
Перегляд м/ф характеристики героїв
– Чи згодні ви з такою характеристикою героїв?
Учитель. Характеризуючи членів команди ми не назвали одного, від імені кого ми дізнаємося про події, описані в романі.
– Хто, на вашу думку, є головним героєм роману?
– Чи подобається вам Джим? Чим?
– Які риси характеру притаманні Джину?
– Чи завжди вчинки Джима були правильними? Коли він припустився помилок?
– Чи згодні ви з думкою капітана Смолетта, який сказав: «Ти по-своєму, можливо, й непоганий хлопець, але даю тобі слово, що ніколи більше не візьму тебе в море. Бо ти з породи пестунів і робиш усе, що захочеш…»?
– Який висновок із поведінки Джина можна зробити для себе?

5. Острів «Міркувальний»
Учитель. Ми з вами потрапили на острів, на якому герої фільму «Острів скарбів» задають нам питання. Давайте подивимось фрагмент фільму.
Перегляд фрагменту фільму «Розмова сквайра Трелоні та капітана Смолетта про піратів».
– Як ставиться до піратів капітан? Доктор?
– Яку думку ви вважаєте правильною?
– «Займіть позицію» : за чи проти
Піратів треба засудити чи вони справжні герої й заслуговують на повагу?
Діти діляться на групи «за» або «проти». Аргументують свою точку зору.
6. Течія «Історична»
Ми з вами пливемо течією «Історичною». Вона нам допоможе з’ясувати, звідки з’явилося піратство. Учні-історики мали випереджальне завдання: приготувати повідомлення про походження цього явища.
1 учень.
Ніхто не знає, коли з’явилися перші пірати. Мабуть, це сталося тоді, коли у морі почали з’являтися неозброєні судна, що перевозили незліченні багатства. Легка здобич приваблювала піратів, і з часом такий від заробітку перетворився на спосіб життя. Перші згадки про морських розбійників у Давній Греції відносяться до VI ст. до н. е. . але цілком можливо, що вони існували і раніше.
2 учень
Найбільшого розвитку піратство набуло в Англії під час правління королеви Єлізавети I. Перші експедиції англійських моряків були звичайними проявами законного піратства. Єлізавета I наказувала своїм капітанам перехвачувати як можна більше іспанських кораблів із золотом та забирати їх скарби. Та навіть, коли експедиції прийняли науковий характер, у морях все одно було багато піратів, які нападали та грабували їх.
3 учень
Команда на кораблі епохи Єлізавети перебувала у плаванні інколи протягом кількох років, між висадками на берег могло пройти декілька місяців. Однією з найбільш серйозних проблем, з якою зіштовхнулись капітани кораблів під час тривалих подорожей, була нудьга та, як наслідок, некерована поведінка команди. За умовами, що запаси прісної води були на кораблі обмежені. Єдиними розповсюдженими напоями були пиво, вино, що призводило до пияцтва не тільки на борту корабля, але і в портах.
4 учень.
Відомо, що пірати мали свій прапор. Він був чорного кольору, на ньому зображувався череп та схрещені кістки, і мав назву «Веселий Роджер». Існує версія виникнення цього словосполучення. Вона полягає у тому, що пірати під час зустрічі з судном спочатку піднімали чорний прапор для попередження, а потім – червоний, що означало «на пощаду не розраховуй». Можливо, назва червоного прапора Joli rouqe потім змінилась на співзвучне англійське Jolli Roqer – веселий Роджер.
– У нашому XXI столітті є пірати?
– Чому вони обрали такий спосіб життя? Що може подобатися у піратстві?
Зачитайте монолог Сільвера про піратство.
Завдання (у парах)
Які «цеглинки» складають фундамент піратського життя ?
шибениця
самотність
жадібність
мандри
небезпека
зрада
гроші
горілка
розваги
вбивство

Як закінчується життя піратів?
Учитель. Мабуть, такий підсумок життя піратів промовляє сам про себе. Можливо, якби у юності ці люди могли передбачити, на що перетвориться їхнє життя, вони б зробили інший вибір. Недарма просвітитель Жан-Жак Руссо «Люди, будьте людяними»
Чому команда капітана Смолетта, яка була набагато меншою, ніж команда Сільвера, змогла перемогти? (у них були дисципліна та порядок, вони підтримували один одного, поважали та не зраджували)
7. Течія «Літературні паралелі»
Наш корабель потрапив у течію, яка називається «Літературні паралелі»
– Які твори про морські пригоди ми з вами нещодавно прочитали?
(«Робінзон Крузо», «П’ тнадцятирічний капітан»)
Клас розділяється на дві групи
За допомогою кіл Вена:
1 група – порівняти образи Діка Сенда та Джима Хокінса
2 група – порівняти образи Робінзона та Бена Гана
7. Зупинка «Мистецька»
1. Перегляд уривку м/ф характеристика піратів
– Чи згодні ви з такою характеристикою?
– Яких неточностей припустився режисер?
2. Перегляд уривку х/ф
– Яка версія характеристики піратів вам більше сподобалася? Яка ближче до авторського задуму?
– Яким настроєм пройнятий мультфільм? (гумором)
2. «Тренажер режисера» (робота у парах)
3. Учитель.
Зараз ви побуваєте у ролі режисера. За допомогою тренажера спробуйте уявити, щоб сталося, якби відбулися зміни у сюжеті твору. Свої висновки запишіть у таблицю.
Можливі зміни в сюжеті

Наслідки для ідеї твору та персонажів
Команда Джима Хокінса не зустріла Бена Гана
Не взяли Сільвера на корабель
Джим не дізнався про підступні наміри піратів
Джим не поїхав шукати скарби, а залишився чекати вдома

8. Острів «Загадковий»
Учитель. Ми потрапили на острів «Загадковий». Протягом подорожі вам прийшлося відповідати на численні питання. А зараз я вам пропоную скласти запитання до одного з героїв твору.
– Кому вам хотілося б задати питання? (Сільверу)
– Отже, кожна група повинна скласти по 3 цікавих питань Сільверу.
(Діти працюють під супровід пісні із к/ф «Пілігрім» «Путь домой»)
Поки діти працюють учитель переодягається у капітана Сільвера.
Учитель. Йо-хо-хо! Я, старий морський вовк! Мене бояться навіть найстрашніші розбійники та злодії, тому що я справжній гроза морів! Я багато що бачив на своєму шляху, не кожному суджено таке зазнати. Моя команда зрадила мені, навіть хотіли вбити. Тисяча чортів! Але мій юний друг Джим Хокінс допоміг мені врятуватися. Я довго блукав світом, шукаючи скарби капітана Флінта, переховувався від правосуддя. Тисяча чортів! Скажу вам, що це зовсім не легко!
Я чув, що ви бажаєте щось у мене спитати. Будь ласка, задавайте свої питання.
Учні задають питання «капітану Сільверу»
9. «Острів Скарбів»
Учитель. Нарешті, ми потрапили на справжній острів скарбів. Я бачу скриню. Можливо, в ній є скарб.
– Як ви гадаєте, що у цій скрині?
Учитель відкриває скриню,а в ній нічого немає.
– Дивно! Що б це могло значити?
– Можливо, скарби за якими вирушали герої роману були несправжніми?
– Зачитайте, будь ласка, як говорить Джим про своє враження від мандрівки.
(«Решта скарбів – бруски срібла і зброя – все ще лежить там, де Флінт закопав їх, і коли хочете знати мою думку, їм там і місце. А мене вже ні волами, ні арканом не заманиш удруге на оцей клятий острів…»)
– Чому Джима не цікавлять більше гроші? Що зрозумів юнак?
Зачитайте епіграфи до уроку.
– Що є справжнім скарбом для людини? Як ви розумієте ці вислови?
Я прошу вас наповнити цю скриню справжніми скарбами, за якими варто вирушати у подорож, щоб припинити, нарешті, вбивства, насилля, зраду, підлість.
Кожна група презентує свій скарб, який кладе у скриню
(родина, батьківщина, Україна, здоров’є; дружба, щирі стосунки, кохання; творчість, знання, талант)
– Р. Л. Стівенсон про найважливіші для нього скарби написав вірш, який ми зараз послухаємо.
Учень читає вірш
МОИ СОКРОВИЩА
Те орехи, что в красной коробке лежат,
Где я прячу моих оловянных солдат,
Были собраны летом: их няня и я
Отыскали близ моря, в лесу у ручья.
А вот этот свисток (как он звонко свистит!)
Нами вырезан в поле, у старых ракит;
Я и няня моим перочинным ножом
Из тростинки его мастерили вдвоем.
Этот камень большой, с разноцветной каймой
Я едва дотащил, весь иззябнув, домой;
Было так далеко, что шагов и не счесть. . .
Что отец ни тверди, а в нем золото есть!
– Які дивні скарби називає письменник найдорогоціннішими? (Горіхи, свисток, каменюка)
– Чи можна їх зарахувати до справжніх? (Так, бо ці скарби – це приємні спогади, дитинство, радість спілкування, теплі почуття).
– Яке «золото» є у каменюці, що приніс хлопчик додому? (Золото – це краса. Ця каменюка для хлопчика здалася красивою, він тягнув її додому з великими для нього труднощами)

V. Підведення підсумку
1. Учитель.
Відомий український філософ, письменник Г. Сковорода говорив: «Збери в середині себе свої думки і в собі самому шукай справжніх благ. Копай в середині себе криницю для тої води, яка зростить і твою оселю і сусідськ
– Як ви розумієте назву твору?
«Острів скарбів» – це не просто частина землі серед розбурханого океану, на якій заховано золото. Це назва має символічне значення. У душі кожної людини повинен бути острів, де містяться добро, порядність, милосердя, любов. Саме це і є найбільшими скарбами.
2. Наша подорож скінчилась.
Перевіримо прибори: зробить відмітки на «барометрах настрою».
– Чи змінився ваш настрій? Яким він став?
2. Виставлення оцінок
Спікери груп оголошують роботу членів своєї команди. Учитель коментує.

3. Домашнє завдання
III-IV р. У роман Р. Л. Стівенсон дає натік на те, що частина скарбів залишилась на острові. Складіть поради для тих, хто бажає вирушити у подорож за скарбами.
I-II р. Дати відповідь на пит. с. 302 №3,4,5

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”