в школах України

Е. Хемінгуей. «Старий і море». Життєподібний сюжет і філософсько-символічний зміст повісті та презентацію до нього

Автор: Сапегіна Валентина Анатоліївна, вчитель зарубіжної літератури вищої категорії Шосткинської загальноосвітньої школи №8, Сумська обл.
Презентація до уроку

Sapegina_Xeminguey

Мета: проаналізувати життєподібний сюжет повісті – притчі та вказати на драматичні суперечності людського буття, про протистояння людини природі та єдність з нею; схарактеризувати образ Сантьяго, вказавши на його основні якості, порівняти з іншими персонажами, узагальнити знання учнів про філософсько – символічний сенс змісту твору; розвивати навички аналізу літературного образу, творче мислення учнів; виховувати увагу до людини та її проблем, формувати моральні якості школярів, свідоме ставлення до життя та його цінностей.
Тип уроку – формування вмінь і навичок роботи з текстом.
Обладнання: тексти повісті – притчі «Старий і море», ілюстрації учнів до твору, інтерактивна дошка, музичні твори, що передають шум моря.
Понятійний апарат: повість – притча, символічні образи.
Попередні завдання: всьому класу: вивчити сюжетно – композиційні особливості повісті «Старий і море», її проблематику, притчовий характер; дібрати цитати до характеристики Сантьяго.
Індивідуальні: створити ілюстрації до твору.
Методи і прийоми: інформаційно – комунікативні технології, рольова гра, робота в групах, «Мікрофон», складання сенканів.
Епіграфи: Людину можна знищити, але перемогти її неможливо.
Е. Хемінгуей

 Бути людиною – значить бути борцем.
Гете

Хід уроку

Вступне слово вчителя. Сьогоднішній наш урок присвячений питанням, які є надзвичайно важливими для кожної людини: людина і природа, внутрішнє достоїнство людини, сенс життя. Всі ми, люди, – дуже різні. Маємо різні звички, зовнішність, уподобання… Але є дещо таке, що єднає усіх нас, – те, що робить нас людьми. Відомий натураліст і письменник Е. Сетон – Томпсон, котрий усе життя досліджував тварин, наприкінці свого творчого життя записав у щоденнику: «У кожній людині є щось таке, що робить її Людиною». Якраз на прикладі повісті – притчі Е. Хемінгуея «Старий і море» ми спробуємо дослідити, що означає бути Людиною у високому значенні цього слова, тобто мати розумне ставлення до життя, глибоку людяність, піднесені мрії та світлі ідеали?
Це проблемне запитання ми будемо вирішувати протягом уроку, аналізуючи образ сильної особистості Сантьяго, людини, яка в будь – яких умовах здатна подолати, здавалося б, непереможні обставини. Я хочу звернути вашу увагу на афоризми, що є епіграфами до нашого уроку. Я думаю, ви зі мною погодитесь, що ці висловлювання Гете, самого Е. Хемінгуея яскраво підтверджують головну ідею повісті – притчі «Старий і море», а саме здатність людини чинити опір невблаганній природі, вистояти в нерівній сутичці навіть тоді, коли вже немає шансів вижити. Тож продовжуєм відкривати для себе світ Ернеста Хемінгуея – людини честі та гідності, що мужньо протистояла життєвим негараздам і мала свій «кодекс героїзму».

І. Актуалізація опорних знань.
1. Рольова гра «Звернення від імені письменника до сучасного читача»
Лист другові
Шановний читачу! Я звертаюся сьогодні до тебе з надією, що ти не залишиш поза увагою моє звертання, яке я спрямовую до ваших юних сердець.
Життя, яке простягається перед тобою, – нелегке, сповнене безлічі випробувань, труднощів, що трапляються повсякчас на шляху людини. Але не піддавайся всім тим незгодам, які чекають на тебе в бурхливому коловороті днів. Будь сміливим, чесним, відважним, і за твої старання, наполегливість тебе чекає винагорода. Люди не пам’ятають слабких, кволих духом, їхні герої – відважні мореплавці, сміливі тореадори, безстрашні пілоти. І навіть в буденному житті є місце подвигу, ти можеш впевнитись у цьому, прочитавши мою повість «Старий і море». Я поважаю людей простих, іноді непомітних в поспіху нашого життя, але готових в будь – який момент здійснити героїчний вчинок, при цьому не задумуючись над тим, що вони роблять, бо це покликання їхньої душі. Саме завдяки таким, як вони, розумієш, що життя складається не з самих лише примітивних потреб, що треба тільки захотіти і змінити світ на краще. Не відступай і не здавайся, рухайся лише тільки вперед! Озирнись навколо себе, цей світ чекає твоєї підтримки. І нехай твоє серце буде сповнене лише чистими помислами, а твої вчинки будуть впевненими і справедливими.
Твій друг Ернест Хемінгуей.
2. Відповіді на запитання:
Який заповіт залишив нам, сучасникам, Е. Хемінгуей?
Яких людей поважав сам письменник?

ІІ. Формування нових знань і способів дії (проблемно – діалогічне спілкування, дослідження образів твору).
Учитель. «Старий і море» – це перш за все твір про людину, її неповторний внутрішній світ, її унікальність, особисті переживання, перемоги і поразки, велич й слабкість, про Людину, у якої вже багато поколінь навчаються мудрості жити.
1. Відповідь на запитання:
· Назвіть основні проблеми твору? (Людина і природа, людина і світ, призначення людини, сенс буття, духовна сутність особистості, її стосунки з іншими людьми)
Учитель. «Старий і море» – це повість – притча, яка має глибокий філософсько – символічний зміст, у ній автор порушує загальнолюдські проблеми: як треба жити, як бути людиною, ставитися до природи, як знайти свій сенс буття, як сприймати поразки і перемагати. У ній Хемінгуей утверджує високі гуманістичні ідеї, важливі для всього людства, за допомогою образів – символів.
2. Повідомлення учня. Змістовну суть образів «Старий і море» можна пояснити за словником символів.
Старий – багатоліття в різних культурах розглядається як знак праведності і Божественного благословення. Старі люди можуть передбачати найвищі істини, і в цьому (так як в інших характеристиках) можуть бути подібні до дітей.
Парус – співвідноситься з символікою повітря, вітру. Є атрибутом Фортуни, що уособлює її мінливість.
Море – давні греки бачили в морі втілення материнського початку. В той же час це образ стихії, що несе стихійне лихо і смерть. Плавання по морю нерідко розглядається як стан між життям і смертю.
Кістка – в Біблії є епізод, де розсіяні по полю кістки відроджуються у плоті за велінням Господа. Кістка, таким чином, стає символом життя і віри в майбутнє воскресіння.
Значення цих символів, як бачимо, підтверджує філософський зміст повісті – притчі і дозволяє зробити висновок про те, що в образі рибалки письменник втілив непереможний дух людини, яка здатна протистояти життєвим перешкодам.
3. Робота над характеристикою образу Сантьяго.
А)Бесіда за запитаннями вчителя.

– Сантьяго називає себе «незвичайним» старим. Що було «незвичайного» у його житті, вигляді, поведінці?
– Знайдіть опис зовнішності рибалки. Яка деталь була «незвичайною» в портреті? (Очі, «вони мали колір моря і блищали весело й непереможно»)
– Як жив старий Сантьяго? Що було для нього важливим у житті?
– Що об’єднує Сантьяго і Маноліна?
– Для чого старий хоче впіймати велику рибу?
– Як він ставиться до моря і як сприймали море інші рибалки?
(Учениця представляє свої ілюстрації із зображенням моря)

Учитель. Ще до початку найважливіших подій повісті можна сказати, що Сантьяго притаманні шляхетність душі, доброта, щирість, повага до людей, справжня гідність та мужність. Але ж все – таки найкраще характер героя розкривається під час його тривалої гонитви за рибиною, боротьби з нею та справжньої героїчної битви з акулами.
Б) Робота в групах. Перегляд фрагменту мультфільму «Картина перша (пошуки риби)».
Запитання до учнів І групи:
– Як Сантьяго ставиться до океану, риб, птахів?
– Чому Сантьяго розмовляв у морі, хоча рибалки вважали, що розмовляти в морі не можна?
– Як розкривається у картині пошуку риби тема єдності людини з природою?
Перегляд фрагменту мультфільму «Картина друга (боротьба з рибиною)».
Запитання до учнів ІІ групи:
– Які випробування випали на долю старого, що впіймав велику рибу на гачок?
– У чому виявилась мужність, сила та оптимізм героя під час боротьби з рибиною?
– Як показано у цій картині взаємозв’язок людини з природою?
– Як автор підкреслює красу природних сил у цій рибині?(Визначаючи більшу, ніж у людини, пристосованість рибини до природи, зокрема до моря, герой лише підкреслює свою впевненість, наполегливість та завзяття, любов до життя і мужність: «Я волів би бути отим рибиськом, що пливе десь там, у темряві моря».
– Як Сантьяго переміг рибину?
Висновок учителя: Як бачимо, міцний своєю волею характер Сантьяго допоміг йому в боротьбі з таким сильним морським чудом, що мало свій «характер» і свою «індивідуальність». Проте, витримавши поєдинок з рибиною, Сантьяго змушений буде пройти випробування на мужність у запеклій битві з акулами.
Перегляд фрагменту мультфільму «Картина третя (битва з акулами)».
Запитання до учнів ІІІ групи:
– Чому Сантьяго не міг уникнути цього небезпечного для нього бою?
– Які якості характеру виявив герой під час усіх нападів акул? (Сантьяго твердо знав, що він не віддасть рибу (навіть уже пошкоджену), не відв’яже її від човна та не поспішить додому, щоб врятуватись самому, бо «Людину можна знищити, але здолати не можна»).
– Чому Сантьяго просив пробачення в рибини?
– Який висновок про стійкість Людини можна зробити з цих епізодів? (В останній битві Сантьяго виявив не лише мужність, але й вміння стояти до кінця, героїзм і відвагу)
4. Узагальнююча бесіда:
– Ким, на вашу думку, постає Сантьяго наприкінці твору – переможцем чи переможеним?
Висновок учителя: Сантьяго не переможений, бо думає про майбутнє, про нові лови, і в цьому не можна не бачити його незламності, непохитності характеру. У фіналі твору старому знову сняться леви, що виходять на берег.
– Про що це свідчить ? (Це є свідченням того, що Сантьяго оптимістично дивиться на світ, він не втратив не тільки свій сенс буття, а й високі ідеали у своїй душі. І нехай вони залишаються недосяжними, але вони є, а завдяки їм живе і душа людини.)

 ІІІ. Підведення підсумків уроку.
Учитель. Отже, скажіть, будь ласка, чи знайшли ми на сьогоднішньому уроці відповідь на проблемне питання, а саме:
1. Що означає бути Людиною за повістю Е. Хемінгуея «Старий і море»? (відповідь методом «Мікрофон»).
Бути Людиною – це.. (мати високі ідеали, людяність, духовне багатство, життєву мудрість, гордість, силу волі, бути мужнім, любити життя, відчувати єдність з природою).
Автору твору,дійсно, вдалося створити образ сильної особистості, яка здатна протистояти зовнішнім обставинам і не лише вистояти в боротьбі проти них, а й перемогти. Е. Хемінгуей переконливо виразив своє ставлення до життя, намалювавши яскраві образи старого, риби, моря, океану, акул. А як ви ставитесь до цих образів? Підведем підсумки своїм роздумам за допомогою складання маленьких п’ятивіршів – сенканів.
2. Учні зачитують сенкани.

 Учитель. Повість – притча «Старий і море» – приклад такого твору, в якому свій творчий талант Хемінгуей проявив в повній мірі, розкрив ідею людяності, безкорисливого, чесного життя простої людини, яка кожного дня веде нескінченну боротьбу за існування і здатна вистояти в будь – яких життєвих випробуваннях.
Шановні учні! Не схиляйтеся перед життєвими труднощами, завжди пам’ятайте слова Е. Хемінгуея, котрий казав: «Людину можна знищити, а здолати не можна», будьте справжніми людьми, людьми честі та гідності, котрі спроможні на сміливі вчинки і глибокі почуття!
Оцінювання і самооцінювання знань і вмінь учнів.

Таблиця оцінювання знань учня ________________________

Критерії оцінювання знань учнів
Самооцінка
Оцінювання вчителем
Загальний бал
Відповідність викладеного матеріалу темі

Виразність, емоційність

Грамотність

ІV. Домашнє завдання: написати твір – роздум «Яка людина достойна звання героя?», за бажанням скласти кросворд чи намалювати ілюстрацію до твору.

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”


×
Exit mobile version