в школах України

Класична спадщина й сучасний літературний процес

25 вересня 2011 р. виповнилося 70 років від дня народження відомого філолога та перекладача Мирона Івановича Борецького. До цієї дати було приурочено Всеукраїнську наукову конференцію «Класична спадщина й сучасний літературний процес», яка відбулася 27-28 вересня ц.р. у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка. Тут на кафедрі світової літератури Мирон Борецький працював упродовж останніх років життя (1983-2003). У роботі конференції взяли участь науковці з Мінська, Києва, Львова, Черкас, Горлівки, Тернополя.
Пленарне засідання відкрив ректор університету, доктор філософських наук, професор, академік АН Вищої школи України Валерій Скотний. Він відзначив унесок М. Борецького в розвиток традицій класичної філології в університеті, його майстерність як перекладача, який збагатив національну культуру перекладами вершинних творів світової літератури, новаторський підхід вченого до інтерпретації класичної спадщини. З вітальним словом до учасників конференції звернувся також заступник декана філологічного факультету, кандидат філологічних наук, доцент Степан Сеньків.
Органічним поєднанням теплих спогадів про Мирона Борецького як непересічну особистість – ученого, колегу, вчителя із актуальною науковою проблематикою були позначені доповіді, виголошені на пленарному засіданні: «Наукова та педагогічна діяльність Мирона Борецького» Василя Зварича (Дрогобич), «Поезія вагантів у перекладах Мирона Борецького» Андрія Содомори (Львів), «Формування нового літературного канону та куррикулуму в Україні: досвід – сучасний стан – прогнози» Юрія Ковбасенка (Київ), «Вірші Володимира Висоцького у перекладацькій практиці Мирона Борецького» Людмили Краснової (Дрогобич), «Джерела постмодернізму: методологічні аспекти тлумачення проблеми» Петра Іванишина (Дрогобич), «Цицерон і Плутарх у творчості Григорія Сковороди» Марії Кашуби (Львів), «Жанр байки у науково-літературознавчих зацікавленнях Мирона Борецького» Галини Сабат (Дрогобич), «Від маргінесів літературознавства до привілейованої дисципліни: про герменевтику перекладу» Віри Меньок (Дрогобич), «Руйнація табу: простір субкультури в українській постмодерністській прозі» Ігоря Набитовича (Дрогобич). На пленарному засіданні було також представлено виставку наукових праць Мирона Борецького, організовану працівниками університетської бібліотеки, також презентовано нове видання його вибраних перекладів з різних мов під назвою «Неповторність Слова».
На конференції працювали секції «Класична літературна спадщина: особливості інтерпретації» та «Авторська картина світу й сучасний літературний процес», на їх засіданнях були оприявлені доповіді «Покарання женихів: фольклорний сюжет в «Одіссеї» Богдана Чернюха (Львів), «Тема душевного та тілесного здоров’я у «Дистихах Катона» Андрія Цісика (Мінськ, Білорусь), «Про принципи укладання та структуру нового «Латинсько-українського словника (антична та середньовічна лексика)» Володимира Литвинова (Київ), «Байки Микити Годованця за сюжетами Езопа» Романа Домбровського, Ольги Назаренко (Львів), «Вогонь як природне явище і багатоликий символ» Галини Вишневської, Стефанії Комендант (Київ), «Літературознавча й перекладацька рількеана Мирона Борецького» Лесі Кравченко (Дрогобич), «Рецепція польської літератури в науково-критичному дискурсі Миколи Євшана» Ігоря Розлуцького (Дрогобич), «Часовий вимір залізного віку у Тібулла (І,3,35-50) Маркіяна Домбровського (Львів), «Два переклади латиномовної оди Адама Міцкевича» Наталії Ступко (Львів). Усього на засіданнях було заслухано та обговорено понад 30 доповідей. Матеріали конференції цього року будуть опубліковані в збірнику наукових праць кафедри світової літератури ДДПУ імені Івана Франка. Учасники конференції вшанували пам’ять Мирона Борецького на його могилі в рідному селі Дроговиж Миколаївського району Львівської області.
Для учасників і гостей конференції була організована поїздка на батьківщину Івана Франка – в село Нагуєвичі. У рамках конференції відбувся науково-практичний семінар «Актуальні проблеми інтерпретації класичної спадщини в середній школі» за участю, президента Української асоціації викладачів світової літератури (УАВЗЛ, з якою тісно співпрацював Мирон Борецький) проф. Юрія Ковбасенка, а також викладачів кафедри світової літератури університету та вчителів Дрогобиччини. У своєму виступі Ю. Ковбасенко розповів про витоки та історію становлення предмету «Зарубіжна (світова) література» в середній школі, зокрема – про визначну роль у цім процесі Мирона Борецького, а також окреслив основні проблеми у вивченні світової літератури в середніх і вищих навчальних закладах України. Жвавість дискусії посилив виступ лауреата Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2011» в номінації «світова література», переможця Всеукраїнського конкурсу «Панорама творчих уроків-2011» Світлани Дячок (Тернопільська обл., методист і голова обласного осередку УАВЗЛ – Лідія Боруцька). Вона поділилася враженнями від конкурсу, а також свої педагогічними знахідками в царині викладання світової літератури в школі.
Завідувач кафедри світової літератури ДДПУ імені Івана Франка Леся Кравченко виступила з ініціативою проведення в Дрогобичі постійно діючого науково-практичного семінару для науковців, викладачів вишів і вчителів середніх навчальних закладів, які переймаються проблемами дослідження та викладання світової літератури. Ця ідея була знайшла щире зацікавлення та широку підтримку присутніх, зокрема – представника міського відділу освіти м. Дрогобича Ольги Яремко, яка щиро подякувала учасникам семінару за цікаву й корисну зустріч.
Василь Зварич

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”


×
Exit mobile version