Автор: Романчик Марія, учениця 11 класу Березанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Березанської районної ради Миколаївської обл.
Вчитель: Крученова Валентина Михайлівна
Кожен з нас коли-небудь замислювався над тим, що означає слово «вічність». Воно має багато значень. Одним з них є те, що «вічність» – це час, який не можна виміряти ні роками, ні тисячоліттями, він завжди був, є, і буде, і це не зміниться. Багато філософів та вчених задумувалися про те, що саме в нашому житті є вічним, що може існувати завжди, не змінюючись, і при цьому будучи цінним та актуальним сьогодні. В нашому світі не так багато того, що б ми могли назвати вічним. Але все, що ми до цього відносимо, є справді незмінним, цінним та незабутим. Це образи героїв, чиї вчинки закарбувалися у пам’яті людей назавжди. Саме такі образи ми можемо назвати вічними. Вони живуть у віках, їх знають всі народи і покоління світу. Вічні образи символічні: Ромео і Джульєтта – кохання, Орфей – чистота, Фауст – мудрість, в кожному образі люди бачать те, що хотіли б бачити в собі, або навпаки, чого намагаються позбутися. Всі вони чогось навчають, мають в собі цілу історію, яка є надзвичайно цікавою та дивовижною, тому що завдяки їй, ми навіки запам’ятали ці образи. Всі вони були створені в різний час, в різних країнах, епохах, але зараз вони є важливою частиною нашого життя, втіленням наших надій, мрій та сподівань, і тому ми завжди будемо їх пам’ятати.
Найбільш цікавим з усіх вічних образів світової літератури для мене є образ – Дон Кіхота. Він є символом мрійливості. Цей образ символізує те, що кожен повинен вірити у себе, свої сили, мріяти та здійснювати свої мрії, не зважаючи ні на що. Спостерігаючи за вчинками Дон Кіхота, ми бачимо людину, яка народилася не в той час, тобто спізнилася, вік лицарства уже пройшов! Не зважаючи на те, що час минув, Дон Кіхот все одно вірив у те, що він лицар і тому повинен вирушати на пошуки пригод. Він вірив у свої мрії, не зважаючи ні на що, хоча оточуючі і насміхалися над ним, але він все одно продовжував цілеспрямовано йти до своєї мети.
Всі навколо вважали його божевільним, але він не звертав на це уваги. Його хвилювала ситуація не тільки суспільства, в якому він проживав, а й світу в цілому: «… скільки ще в ньому зла треба знищити, скільки беззаконня скасувати, скільки сваволі впинити, скільки помилок виправити, скільки повинностей виконати!». От нам , молоді XXI століття, приклад, як треба проявляти активну життєву позицію, жити не по принципу: «все для себе любимого», а, таки, починаючи, з себе, думати про все людство, про планету Земля. Він мені зараз нагадав маленького принца Антуана-де-Сент Екзюпері, який теж вболівав за свою планету. Ці образи повчають, що ми повинні починати змінювати свою свідомість, себе та оточуючий світ. Якщо кожна людина почне це робити, то разом ми зможемо досягти успіху!
В образі Дон Кіхота проявляються найкращі наміри і прагнення людини. Хоча вони і закінчувалися невдало, але він дійсно хотів змінити світ на краще, він вірив у те, що його добрі вчинки допоможуть іншим. Звісно його намагання були марними, але сам факт його спроб зробити це, символізує те, що він є гарною людиною.
Дон Кіхот має добре серце, завжди залишається вірним своїм ідеалам, завжди допомагає людям, наприклад тоді, коли він допоміг хлопчику, над яким знущався його господар. Він ніколи не вірив у те, що люди можуть брехати, тому що сам завжди казав правду. Вважав, що люди мають допомагати один одному, знаходити компроміси, вірити у свої сили, підтримувати та поважати один одного.
Герой роману був фантазером, але це не заважало йому жити, а навпаки за допомогою цього він знайшов себе, свій життєвий шлях. Він хотів приносити користь, здійснювати подвиги, за які б його поважали та шанували. Він вірою і правдою служив своїй мрії. Цей образ нас навчає тому, що ми повинні допомагати не тільки собі, а й іншим людям, бути патріотами власної держави, а також у всьому знаходити позитивне.
У образі Дон Кіхота ми можемо побачити справжнього лицаря, який ніколи і нікому не дозволяв скривдити навіть словом його кохану Дульсінею. Оце гарний приклад справжнього кохання та поваги до жінки! Дон Кіхот був філософом та мудрецем. Він завжди розумно та влучно висловлював свої думки, давав людям справді потрібні поради. Хоча більшість людей вважає його божевільним, але на відміну від інших, він завжди бачив справжню сутність речей. Дон Кіхот вважав, що найголовнішим земним благом є мир, а тому люди всіма своїми вчинками повинні сприяти саме цьому. Розум Дон Кіхота проявляється в багатьох його пригодах, тому що де б він не знаходився, він завжди намагався допомогти порадою чи ділом. Але головним в образі Дон Кіхота є не тільки його мудрість, а й серце. Він був справжнім поетом, який ідеалізував весь світ навкруги, творцем, якого не розуміли. Дон Кіхот жив своїми мріями, поезією, романами про лицарів, а тому ніхто не сприймав його всерйоз. Як і багато мистецьких людей він був непізнаним, ніхто не розумів його мрій та ідеалів. Для всіх він був просто дивною, незрозумілою людиною, але насправді, якщо краще його пізнати, ми могли б побачити, що це багатогранна людина, на яку, з якої сторони не подивишся, вона завжди буде особливою, і ніколи не стане звичайною пересічною особистістю.
Образ Дон Кіхота є повчальним, тому що він навчає нас ніколи не здаватися, йдучи до своєї мрії, завжди дбати про інших людей та сприймати їх такими, якими вони є, а , найголовніше , завжди мріяти та вірити в себе.
Мене навчив образ Дон Кіхота бути спостережливою, йти в ногу з сучасністю, реально оцінювати дійсність і робити все своєчасно. Перш ніж щось робити, усвідомити: «А чи це потрібно комусь?», щоб справа, яку ми робимо задля себе не була «боротьбою з вітряками», марною. А ще вчитися відчувати оточуючих, їх біль, страждання, проблеми, розгубленість та своєчасно підказувати, а не висміювати.
Я щаслива, що живу у XXI столітті і маю змогу ознайомитися з найкращими творами письменників світу, з їх позачасовою мудрістю, і я точно знаю, що їх уроки, принаймні, для мене, проходять недаремно. Образ Дон Кіхота для мене – це образ шляхетної людини, взірець служіння людству!
Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”