fbpx

в школах України

Поема Байрона “Мазепа”: історична основа та романтичний міф. Образ Мазепи як романтичного героя

Автор: Попова Надія Павлівна, вчитель-методист зарубіжної літератури, гімназія № 267 м. Києва
Презентація до уроку

Popova_Bayron
Мета: Поглиблене вивчення поеми “Мазепа”; з’ясування історичної основи та романтичного міфу в поемі. Продовження розвитку вмінь аналізувати поетичний твір, характеризувати образ ліричного героя; поглиблювання поняття про романтичного героя.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: портрети Байрона, портрети Мазепи, текст поеми “Мазепа”, ілюстрації до поеми різних художників, музика Ф. Ліста.
Епіграф: Це романтичний міф, на якому частково відбилася особистість самого Байрона. . .
С. Павличко

Хід уроку
 
Слайд № 1
І. Актуалізація опорних знань
 
Бесіда
а) Що таке романтизм?
б) Назвіть жанри романтизму.
(Поема, повість, балада; ліричні жанри)
в) Назвіть особливості романтичних творів.
(Герой – особистість яскрава, незвичайна, протиставлена природі і суспільству, часто трагічна.
Фон, на якому відбувається дія, – яскравий, екзотичний. Романтиків приваблює усе віддалене в часі та просторі)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд № 2
Вчитель. Сьогодні ми продовжуємо розмову про творчість англійського поета – романтика Джорджа Байрона. Темою уроку буде одна із романтичних поем Байрона – “Мазепа”. Наша мета – з’ясувати, що стало історичною основою і романтичною вигадкою в цій поемі, та схарактеризувати Мазепу як романтичного героя.
(Учні записують тему та епіграф до уроку)

ІІІ. Робота над темою уроку
1. Теорія літератури
Поема – віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери. Відноситься до ліро – епічного жанру літератури, тому що в ній розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів. Поеми бувають героїчні, романтичні, сатиричні, ліро-драматичні, дидактичні.
Перевірка знання тексту поеми.
а) Вправа “Порушена послідовність” – робота в групах.
“Кохав я і коханим був. . . ”
“І бачу, як німим простором,
Уже побачивши свій жир,
Кружляє нетерплячий ворон. . . ”
Гетьман похмурий і старий
“І сам, як дуб той віковий. . . ”
” Мене десяток гайдуків
Йому до спини прикрутив
Тугим ремінням – і пустів. . . ”
“Король уже з годину спав. . . ”
“Отак лежали ми прикупі –
Вмираючий на мертвому трупі. . . ”
“Дівчатко з довгою косою,
Струнке, вродливе і ставне –
Сиділо в хаті під стіною
І пасло поглядом мене. . . ”
“Для цього я вернутись рад
Так років з п’ятдесят назад. . . ”
(Правильна відповідь: 3,8,1,4,6,2,7,5)

б) Вправа “Так чи ні?” (робота в групах)
(якщо ні, одним словом пояснити, чому)
В поемі Байрона сам Мазепа розповідає про себе. . . (так)
Мазепа згадує про події, які трапились з ним 10 років тому. . . (ні, 50)
Кохану молодого Мазепи звали Анна. . . (ні, Тереза)
Буцефалос – це кінь старого Мазепи. . . (так)
Дикий кінь доніс молодого Мазепу до України. . . (так)
Після того, як Карл XII прослухав розповідь Мазепи, він довго не міг заснути. . . (ні, заснув)
Правильні відповіді:
1 – так 3 – ні, Тереза 5 – так

2 – ні, 50 4 – так 6 – ні, заснув

Повідомлення представників творчих груп на тему “Історичні відомості про Мазепу”
Слайд № 3

а) Особистість Мазепи
Мазепа народився у 1639 році в селі Мазепинці, неподалік від Білої Церкви. Належав до родини відомої правобережної української шляхти. Початкову освіту отримав у школі Київського братства, згодом закінчив Києво- Могилянський колегіум та єзуїтську колегію у Варшаві. Протягом трьох років навчався в Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув чудову європейську освіту. Знав вісім іноземних мов, мав дипломатичний хист, був чудовим оратором. Деякий час перебував на службі при дворі польського короля Яна Казіміра як покойовий. Під час походу Яна Казіміра в Україну Мазепа залишився тут назавжди.

Слайд № 4
б) Мазепа – гетьман.
У 1687 році Мазепу обрано гетьманом Лівобережної України. Він володів гетьманською булавою протягом майже 22 років.
Період його правління характеризувався економічним розвитком України, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно – релігійного життя та культури.
На початку XVIII століття гетьман, який плекав ідею незалежності України, вирішує стати на бік шведського короля Карла ХІІ, який обіцяє Україні самостійність.
Помер у 1709 році поблизу м. Бендери. Похований у монастирі Святого Георгія м. Галац (Румунія)

Слайд № 5-6
в) Романтичний міф про Мазепу
Як відомо, образ Мазепи надихав багатьох митців і дослідників. Митців манила пов’язана з його особистістю легенда, в якій зображено його як романтичного героя любовних пригод.
У 1731 році Вольтер написав твір – хроніку ” Історія Карла ХІІ”. У IV розділі своєї хроніки він розповів легенду про молодого Мазепу: “Один польський вельможа, бажаючи помститися за те, що Мазепа мав любовний зв’язок із його дружиною, покарав його оригінальним способом. А саме: розлючений чоловік наказав роздягнути його, прив’язати до дикого коня й пустити в степ, сподіваючись, що Мазепа неминуче загине. Кінь, приведений із України, примчав Мазепу туди напівмертвого від утоми та голоду. Його врятували козаки. Він довго залишався серед них, брав з ними участь у походах проти татар. Завдяки своїм знанням, Мазепа здобув собі на Січі велику пошану, а цар призначив його гетьманом.

Слайд № 7-8
г) Історія написання поеми “Мазепа” Байроном.
Саме ця легенда становить основний зміст поеми Байрона. Про неї розповідає сам Мазепа шведському королю Карлу ХІІ, коли після розгрому шведів Петром І під Полтавою в 1709 році вони втікали до Туреччини.
Як відомо, майбутній гетьман дійсно служив при дворі короля і дійсно був відісланий від двору після скандалу, але це не було пов’язано з любовною історією, і до коня Мазепу ніхто не прив’язував.

Слайд № 9
Таким чином, історичним джерелом поеми Байрона став IV розділ хроніки “Історія Карла ХІІ” Вольтера і романтичний міф – легенда про історію кохання і покарання Мазепи. Поему Байрон написав 1818 року в Італії. Цікаво, що на розповіді Мазепи про його закоханість в юну красуню Терезу, дружину старого багатого графа – воєводи, позначилися взаємовідносини самого Байрона з юною дружиною графа Гвічіоллі, яку також звали Терезою.

Слайд № 10
Робота над змістом поеми “Мазепа”
Бесіда
З чого розпочинається поема? (З дуже короткої розповіді про поразку шведів під Полтавою та про втечу шведського короля Карла ХІІ. Серед почту короля Карла ХІІ був і Мазепа). Доведіть текстом.
Яким постає Мазепа на початку поеми? (Старою людиною, йому 70 років. Байрон показує його стомленим, похмурим, але сильним і могутнім як дуб. Він справжній козак, для якого кінь – вірний друг, тому він його чистить, пестить, годує. Він ретельно оглядає свою зброю, дістає припаси їжі, ділиться ними з королем.) Цитати з тексту.
Як Карл ХІІ відзивається про Мазепу? Наведіть приклад з тексту. (Карл шанує Мазепу за “тверду руку”, “відважний дух”, за те, що він більше робить, ніж говорить).
З яким проханням звертається Карл до Мазепі під час перепочинку?
І далі, як ви знаєте, йде розповідь Мазепи – його спогади про юність, про кохання та покарання. Центральне місце в цій розповіді посідають картини нестримного лету дикого коня, що мчав прив’язаного юнака у безвість. Цей монолог – сповідь Мазепи у Байрона є основним засобом розкриття психології романтичного героя.

IV Застосування знань, умінь, навичок

Групова робота (робота з підручником с. 161 – 164 і з текстом поеми. Завдання 1-4 групам. Визначити риси романтичного героя в образі Мазепи. Довести, що:
1 група: Герой – незвичайна особистість, бунтар. (Приблизна відповідь: Він кинув виклик законам, моральним нормам суспільства – тим, що покохав чужу дружину. Бунтарство його і в тому, що він переходить на бік шведів).
2 група : Це особистість, здатна на глибокі й сильні почуття.
3 група: Це самотній, але нескорений герой. (Приблизна відповідь: Самотній у своєму бунтарстві, коли кохає чужу дружину. Самотній серед почту Карла ХІІ. Самотній, коли його несе дикий кінь серед дикої природи. Терпіть поразки і в коханні, і під Полтавою, разом зі шведами, але не скоряється під ударами долі).
4 група : Герой – сильна особистість. (Приблизна відповідь: Він здатен на глибокі почуття – в цьому його сила. Він борець проти неволі і тому вирішує перейти на бік шведів. Це також вчинок сильної особистості. Доля його трагічна: він терпить поразку за поразкою, але він незламний під ударами долі. І в цьому також його сила).
Завдання 5 групі: Наведіть приклади картин дикої природи України в поемі “Мазепа. Яку роль відіграють вони? (Приблизна відповідь: Вони підкреслюють незвичайність образу, його винятковий характер. Бурхливі потоки, вітри, хвилі уособлюють пристрасті, що охопили серце героя).

Завдання 6 групі: Наведіть приклади опису бігу дикого коня в поемі Байрона. Яке символічне значення має образ дикого коня?

Слайд № 11
V Рефлексія
Складання сенканів на тему “Мазепа як романтичний герой”.
Приклад сенканів:
а) Мазепа
Самотній, сильний
Кохає, страждає, не скоряється
Особистість, здатна на глибокі почуття
Виклик
б) Мазепа
Покараний, самотній
Кохає, страждає, згадує
Кидає виклик законом суспільства
Бунтар

Слайд № 12
Робота з репродукціями картин різних художників на тему байронівської поеми.
а) Жан Луї Буланже. “Покарання Мазепи”.

Вчитель. У 1827 році французький художник Луї Буланже створив картину “Покарання Мазепи”. Полотно зберігається в Музеї мистецтв міста Руана у Франції.
Який епізод із поеми Байрона покладено в основу сюжету картини?
(Коли за наказом розлюченого чоловіка – багатого вельможі – Мазепу, зовсім голого, прив’язують до спини дикого коня, щоб відпустити на волю)
Прочитайте рядки з тексту поеми, що відповідають зображеному на картині.
(Мене десяток гайдуків
Йому до спини прикрутив
Тугим ремінням – і пустів…”
з розд. ІХ)

Слайд № 13
б) Перед вами репродукція картини французького художника – романтика Ораса Верне “Мазепа, якого переслідують вовки”
Наведіть уривок із поеми, за яким було створено картину (з розд. ХІІ)

Слайд № 14
в) А зараз ви прослухаєте музикальний уривок із симфонічної поеми “Мазепа” угорського композитора Ференца Ліста. Слухаючи музику, спробуйте визначити, що є головною темою етюду.

Чи зрозуміли ви головну тему цього етюду? Про що ця музика?
(Про невпинний шалений галоп дикого коня, що несе Мазепу Україною).

Слайд № 15
Підсумки. Метод “Мікрофона”
Як епіграф до нашого уроку пов’язаний з тим, про що ми сьогодні говорили?
Приблизна відповідь
а) Ми говорили про Мазепу и побачили, що він зображений Байроном як романтичний герой. Він, наприклад, самотній, страждаючий, покараний блукач.
Таким же був сам Байрон: вигнаний з рідної країни, але незламний борець за волю інших країн – Італії, Греції.
б) Взаємовідносини Байрона з юною дружиною графа Гвічіоллі Терезою частково позначилися в поемі: кохану Мазепи автор називає також Терезою.
4. Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання:
Вивчити напам’ять один вірш Байрона (за вибором)

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”