Автор: Химинець Адріана Арпадівна, вчитель-методист Мукачівської ЗОШ І-ІІІ с. № 20, ГПК МДУ
Презентація до уроку + Буклет + Буклет 2 + Аудіо файл
Тема. Мудрість щирого подарунку. Аналіз оповідання О. Генрі «Дари волхвів».
Мета: проаналізувати оповідання О. Генрі «Дари волхвів, учити школярів аналізувати та інтерпретувати невеликий за обсягом художній твір, виділяти ключові епізоди; розвивати навички виразного читання, образного мислення, вміння аналізувати художній образ; виховувати найкращі людські якості: взаєморозуміння, взаємоповагу, здатність на самопожертву заради ближнього, уміння дарувати радість собі і оточуючим, розкрити важливість духовного начала в людині, чистоту морального світу, могутню силу любові;
Обладнання: портрет письменника, текст оповідання, мультимедійна презентація; репродукції картин: Гвідо Рени «Поклоніння пастухів»; Карло Дольчи «Поклоніння волхвів»; Герард Давид «Поклоніння волхвів»; Джото «Поклоніння волхвів»; Веласкес «Поклоніння волхвів», музика Шуберта “Аве Марія”
Тип: комбінований
Епіграф: Найменше благо в житті – це багатство; найбільше – мудрість. Г. Е. Лессінг
Хід уроку
І. Вступне слово учителя.
Найважливішою частиною нашого духовного життя є святкування Різдва. Це свято очікування чудес, подарунків, осяяне вогнями різдвяних ялинок, наповнене дзвоном дзвіночків, що сповіщають народження Божественного Немовляти; воно наповнює наші домівки теплом, радістю та світлом, а серця – вірою, надією та любов’ю. Сила цих Божественних почуттів допомагає людині долати негаразди, горе та біль. (Слайд № 1)
Сьогоднішній урок подарує нам зустріч із прекрасною новелою О. Генрі “Дари волхвів” з глибокими, світлими, справжніми почуттями подружжя Юнгів.
«Дари волхвів» – одне з найвідоміших оповідань О. Генрі, саме з нього зазвичай починаються усі збірки його творів. Це зворушлива розповідь про життя двох закоханих Деллу та Джіма. Подружжя, зовсім не маючи грошей, зробили один одному гідні подарунки на Різдво. (Слайд № 1)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання творчих груп: перегляд буктрейлера (слайд 1) та демонстрація рекламного буклету до новели О. Генрі «Дари волхвів»
1. Бесіда (за бесідою складається гронування «Дари волхвів» (Слайд 2)
– Отже, оповідання має біблійну назву «Дари волхвів». Давайте згадаємо, хто такі волхви? (За біблійною легендою – це мудреці, які прийшли привітати Ісуса Христа з Днем народження).
– Перегляд уривку з фільму «Библейские легенды. О. Генри». (Слайд 2)
Продовження бесіди (Слайд 2)
– Що подарували немовляті волхви? (Вони подарували йому золото, ладан, мирро)
Пояснення вчителя. Волхви подарували Ісусу золото як символ визнання його царем на знак земної влади. Ладан – як знак Божественного походження і небесної влади і ми бачимо, як у храмах підноситься кадильний дим. Третій дар — мирро. Це та річ, якою помазували людину, котра померла. Фактично волхви пророкують смерть Ісуса. І ми знаємо, що смерть Христа – то смерть жертовна, бо Він прийшов, щоб принести Себе в жертву за кожного з нас.
– Як ви думаєте, що символізують ці дари? (Золото – це наші добрі справи, моральні чесноти. Ладан – це образ молитви. Мирро – це допомога ближнім жертовно – не заради когось і чогось, а заради Христа, жертва своїм майном, часом, любов’ю)(Слайд 2)
2. Повідомлення учнів (випереджуюче завдання): «Дари волхвів у наші дні». (Слайд 3)
3. Робота з репродукціями картин
– Сюжет про поклоніння волхвів Ісусу став одним з найулюбленіших в живописі, музиці, літературі. Давайте переглянемо репродукції картин. Як ви думаєте, чому до цього сюжету так часто звертаються художники, композитори, письменники? (Слайд 4)
– У якому з вивчених творів ми зустрічалися з волхвами («Пісня про віщого Олега» О. Пушкіна)
– В якому значенні було вжито слово «волхв» у цьому творі? (Волхви – чарівники, ворожбити, мудреці) (Слайд 5)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Мозковий штурм»
– Яку людину ми називаємо мудрою? (розумну, розсудливу, здатну зрозуміти інших, освічену, досвідчену, вміє знайти вихід із складної ситуації, може вирішити різні проблеми, дати доречну пораду) (Слайд 6)
– Давайте подивимося значення цього слова у словнику Ожегова: «Мудрість – це глибокий розум, що спирається на життєвий досвід». (Слайд 6)
– Як ви думаєте, чому ми зараз говоримо про “мудрість”? Чи має це відношення до оповідання О. Генрі?
ІV. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку.
Постановка проблемного питання. (Слайд 7)
О. Генрі в кінці оповідання пише, що “я розповів вам нічим не примітну історію про двох дурненьких дітей. . . які зовсім немудро пожертвували одне для одного найдорожчими своїми скарбами”. Але автор, ніби суперечить собі, тому що далі говорить: “до відома мудреців наших днів слід сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє були наймудріші”.
Отже, давайте спробуємо з’ясувати: чи були мудрими герої новели Джім і Делла? Хто вони – “двоє дурненьких дітей” або “наймудріші з усіх дарувальників”? Марна або виправдана була жертва героїв? Якщо жертва була не марна, то в чому полягала мудрість їхнього вчинку?
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота у групах (під час роботи учні складають гронування «Делла і Джім – мудреці?», слайди 9, 11)
– Можливо, дійсно герої вчинили непрактично? (Слайд 8)
– Давайте розглянемо варіанти:
1) герої могли продати що-небудь інше;
2) заощадити гроші заздалегідь;
3) купити щось інше, не таке дороге.
Дослідіть ці варіанти у групах.
Завдання для груп (Слайд 8)
Перша група. Знайдіть опис житла Делли і Джіма; опис одягу Делли. Які кольори і чому переважають при описі квартири і стану героїні? На підставі прочитаного обґрунтуйте відповідь на першу версію.
Друга група. Подумайте, чому новела починається з фрази “Один долар вісімдесят сім центів”. Чому так часто упродовж твору зустрічається ця цифра? Прокоментуйте другу версію.
Третя група. Знайдіть в тексті рядки, в яких Делла говорить про своє відношення до Джіма. Чому вона не могла подарувати йому скромніший подарунок, наприклад, шкіряний ремінець? Прокоментуйте третю версію.
Доповіді груп (Слайд 9)
1-ша група. Подружжя Делли і Джіма переживають не найкращі часи, внаслідок чого в інтер’єрі їх квартири, яка знаходиться на верхньому поверсі, панують не злидні, а красномовно мовчить бідність: поштова скринька зламана, кнопка дзвінка давно не працює, табличка на дверях потьмяніла, на підлозі “старий червоний килим”, біля стіни “старенька кушетка”, трюмо ледве поміщається в простінку між вікнами. За вікном Делла бачить “сірого кота, який прогулювався по сірому паркану в сірому дворі”. Сірий колір – він відповідає настрою Делли, нею опановує почуття безнадії, безпорадності, смутку. Ділінгеми давно не купували нового одягу. У Делли “старенький коричневий жакет”, “старенький коричневий капелюшок”. Джіму “давно вже потрібне було нове пальто”, “руки мерзнули без рукавичок”, “годинник висів на шкіряному ремінці”. Коричневий колір – це колір бідності, в сім’ї немає місця яскравим фарбам. У них немає що продати.
2-га група. У творі 15 разів згадуються грошові суми, прибутки і витрати сім’ї. Цим автор підкреслює бідність Делли і Джіма. Найчастіше повторюється сума 1 долар і 87 центів – це усе, що вдалося заощадити Деллі за довгі місяці, коли вона намагалася «відвоювати» гроші на подарунок улюбленому Джіму. «Вона відвойовувала кожну монетку, торгуючись із бакалійником, зеленярем, м’ясником так запекло, що аж вуха палали від мовчазного осуду її скупості, викликаної надмірною ощадливістю». Делла знову і знову перераховувала цю “грандіозну” суму в надії, що, можливо, вона помилилася і грошей виявиться хоч трохи більше, і в страху, що їх може виявитися ще менше. У сім’ї невеликий дохід – 20 доларів на тиждень і Делла старається на всьому заощаджувати. Підраховуючи гроші, Дела згадує, як місяцями заощаджувала кожен цент, як принизливо торгувалася з м’ясником, бакалійником, продавцем овочів, – і плаче від відчаю. Усі її приниження і економія зовсім ні до чого не привели. Заощадити більшої суми їй не вдалося.
3-тя група. Делла заощаджувала кошти на подарунок для свого коханого чоловіка Джіма. Вона хотіла купити «щось особливе, рідкісне, коштовне, хоч трохи гідне високої честі належати Джімові». За цим її гарячим бажанням простежується безмежна любов до чоловіка, повага до нього, захоплення його чеснотами.
Висновки учнів. Інші варіанти героями не розглядалися, тому що вони по-справжньому кохали один одного, і їм хотілося на Різдво подарувати коханому щось особливе, гідне. Тому вони пожертвували своїми скарбами.
– Пожертвували, а може, жертви ніякої і не було, вибір дався героям легко, і те, з чим вони розлучилися, зовсім не скарб? Що спонукало героїв до такого вчинку?
Завдання для груп: (Слайд 10)
Перша група. Які скарби були у сім’ї Юнг? Які порівняння використовує автор, щоб підкреслити їх значущість?
Друга група. Знайдіть в тексті рядки, в яких описується, як Делла приймала рішення. Зробіть висновок, чи важко було їй розлучатися зі своїм скарбом. Як змінився її настрій після прийнятого рішення?
Третя група. Уявіть себе на місці Джіма. Опишіть, як готував подарунок Джім для Делли, чи важко йому було розлучатися з годинником? Про що він думав і як він діяв?
Доповіді груп (Слайд 11)
1-ша група. У сім’ї Діллінгем Юнг були два скарби: «золотий годинник Джіма, що належав його батьку і дідові та прекрасне волосся Делли, яке розсипалось каштановими хвилями, сяючи, мов струмені водоспаду. Воно спадало нижче її колін і вкривало, наче плащем, майже всю її постать». Розповідаючи про скарби Делли і Джіма, автор порівнює їх з біблійними персонажами – царицею Савською і царем Соломоном. За легендою, цариця Савська принесла Соломонові коштовні подарунки, щоб той навчив її божественної мудрості, але, як стверджує Біблія, мудрості не можна навчитися, вона лише в тому серці, котре відкрите Богові та людям.
Автор використовує це порівняння, щоб підкреслити значущість скарбів для Делли і Джіма. Адже їх можна порівняти лише із скарбами біблійних персонажів, і вони згоріли б від заздрощів, дивлячись на єдині цінності молодих американців.
2-га група. Деллі важко було прийняти рішення, та заради коханого вона готова здійснити цю жертву. «Дві чи три сльози впали на потертий червоний килим. Мерщій надіти старенький коричневий жакет і старенький коричневий капелюшок! Махнувши спідницею, Делла кинулася до дверей і вибігла з дому на вулицю, а в очах у неї ще поблискували діамантовими краплями сльози». Думаючи про подарунок для коханого, героїня у перукарні не торгується, як з м’ясником чи продавцем овочів. «20 доларів вже нечуване багатство, до того ж час не чекає, треба зайнятися пошуками подарунка». Вона не жаліє за свій вчинок. Отримавши гроші за волосся, Делла провела наступні дві години “на рожевих крилах”. Вона бігала по магазинах у пошуках чогось особливого для свого Джіма. Душа її сповнена радісним, піднесеним настроєм. Тепер світ для неї наповнився яскравими фарбами, до нього увійшла святкова метушня, влилася радісна музика: Делла бачить і прикрашені ялинки, і веселих Санта-Клаусів, і виблискуючі вітрини з подарунками. У одній з них вона знайшла нарешті те, що повинне “належати Джіму”, «платиновий ланцюжок для кишенькового годинника, простий і строгий, він привертав увагу коштовністю матеріалу, з якого був зроблений, а не мішурним блиском – саме такими мають бути всі гарні речі. Він навіть був гідний годинника. Він був такий, як Джім. Скромність і гідність – ці якості були у них обох».
3-тя група. Джім, ймовірно думав, як дорожче продати свій скарб – золотий годинник. Йому було важко продати таку цінну річ. Але йому хотілося порадувати Деллу на Різдво, побачити її радісні, щасливі очі. Що подарувати Деллі, він знав давно: “дивні гребені”, якими вона багато разів” милувалася в одній з вітрин Бродвею”, “справжні черепахові з вправленими в краї блискучими камінчиками, і якраз під колір каштанового волосся”. Він був щасливий, що зможе принести для коханої такий бажаний для неї подарунок.
Висновки учнів. Джім і Делла дійсно віддавали найдорожче, що у них було. Справжня вартість подарунків Делли та Джіма полягає не в їхній коштовності, а в тому, що вони є символом самовідданого кохання. (Слайд 11)
2. Запитання до класу
– Який момент оповідання є найнапруженішим? (Зустріч героїв).
3. Рольове читання
Двері відчинилися, Джім увійшов і причинив їх. його худе обличчя було заклопотане. Бідолаха, в двадцять два роки він мав годувати сім’ю! Йому давно треба було купити нове пальто, і рукавичок у нього не було.
Джім увійшов і завмер, наче сетер, що збирається кинутися на перепелицю. Його очі спинилися на Деллі, в них був вираз, якого вона не могла зрозуміти, і їй стало страшно. Це не були ні гнів, ні здивування, ні. докір, ні жах – жодне з тих почуттів, яких вона могла сподіватись. Він просто пильно дивився на неї, і на обличчі у нього був отой дивний вираз.
Делла зіскочила з столу і кинулась до нього.
– Джім, милий,- вигукнула вона,- не дивись так на мене! Я обстриглась і продала волосся, бо я б не пережила, якби нічого не змогла подарувати тобі на Різдво. Воно знову виросте! Ти ж не гніваєшся, ні? Я повинна була це зробити. Волосся у мене росте дуже швидко. Поздоров мене з Різдвом, Джім, і будьмо щасливі. Ти ж навіть не знаєш, який гарний, чудовий подарунок я приготувала для тебе!
– Ти обстригла волосся? – насилу спитав Джім так, наче він не міг усвідомити цього очевидного факту, хоч його мозок напружено працював.
– Обстригла і продала його, – відповіла Делла. – Але ж я тобі все одно подобаюсь? Я ж така сама, тільки з коротким волоссям!
Джім здивовано оглянув кімнату.
– То, виходить, твого волосся вже нема? – спитав він з якимсь безглуздим виразом.
– І не шукай його, не знайдеш,- відповіла Делла,- кажу ж тобі: я його продала – обстригла і продала. Сьогодні свят-вечір, Джім. Будь зі мною ласкавий, це ж я зробила для тебе. Можливо, волосся на моїй голові і можна було б перелічити,- в її голосі раптом прозвучала глибока ніжність,- але ніхто й ніколи не зможе виміряти мою любов до тебе! Смажити котлети, Джім?
І Джім раптом наче прокинувся від важкого сну. Він обняв свою Деллу.
4. Бесіда з класом
– Коментуючи цю сцену, автор філософськи зауважує: “Що більше – вісім доларів в тиждень або мільйон в рік? Математик або мудрець дадуть вам неправильну відповідь. Волхви принесли дорогоцінні дари, але серед них не було одного”. Чому саме у цей момент автор вперше згадує про волхвів та вживає слово «мудрець»? Який сенс воно тут має?
– Що означають слова автора: “Волхви принесли дорогоцінні дари, але серед них не було одного”? (О. Генрі згадує про волхвів у момент дарування подарунків, тому що саме від волхвів пішов цей дивний звичай. Волхви вважалися мудрецями, провісниками, тому і з’являється слово “мудрець”, але тут воно ближче по значенню до прикметників “розумний, розважливий, розсудливий”, оскільки поряд із словом “мудрець” стоїть слово “математик”. За біблійною легендою дари, принесені Немовляті волхвами, були швидше знаком шанування, визнання його влади, ніж дарами любові. Тому автор і говорить, що серед їх дорогоцінних дарів “не було одного” – любові.)
– Перечитаємо останній абзац оповідання: «Волхви, ті, що принесли дари немовляті у яслах, були, як ви знаєте, мудрі люди, надзвичайно мудрі люди. Вони винайшли звичай робити різдвяні подарунки. Бо вони були мудрі, і дари їхні були мудрі, не виключено, що їх можна було навіть замінити, якщо траплялися два однакових подарунки. А я розповів вам нічим не примітну історію про двох дурненьких дітей, які жили у восьмидоларовій квартирі і зовсім немудро пожертвували одне для одного найдорожчими своїми скарбами. Але до відома мудреців наших днів слід сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє були наймудріші. З усіх, хто приносить і приймає дари, наймудріші тільки такі, як вони. Це всюди так. Вони і є волхви».
– Випишіть слова автора про волхвів і про героїв. (Слайд 12)
– У чому полягає справжня мудрість, за думкою автора? (За думкою автора, саме такі люди, як Джім і Делла – наймудріші, тому що вони змогли відмовитися від власного скарбу заради коханого. Деллу найбільше хвилювало, що їй подарувати Джіму, а не що він подарує їй. Обидва герої безкорисливі. І це, на думку О. Генрі, робить їх мудрецями – волхвами.)
5. Метод «Павутинка дискусії» (Слайд 13)
Питання для дискусії: Як, на вашу думку, марна або виправдана була жертва героїв?
Марна або виправдана жертва героїв?
Так, жертви Джіма і Делли були марними
Ні, жертви героїв були виправдані
1. Герої залишилися без своїх «скарбів»
1. Герої проявили свою любов одне до одного
2. Герої залишилися без грошей
2. Вони здатні були пожертвувати найдорожчим заради одне одного
3. Шукаючи подарунок, вони дуже хвилювалися, переживали і марно згаяли час
3. Їх подарунки зі значенням, на все життя
4. Герої подарували одне одному щастя
Висновок
З практичної точки зору герої вчинили і безглуздо, і непрактично
Герої проявили велике кохання та турботу одне про одного. А такі почуття неможливо купити, навіть за мільйон
VІ. Узагальнення вивченого.
1. Отже, мудрі наші герої або, навпаки, схожі на безглуздих дітей? У чому полягає мудрість їхнього вчинку? (Незважаючи на таку невдачу з подарунками, Делла і Джім подарували один одному щось більше. Герої довели, що, незважаючи на усі труднощі життя, кожен з них піклується в першу чергу про кохану людину, а не про себе. Адже, коли люблять по-справжньому, не думають про себе. Мудрість їхнього вчинку полягає у тому, що кожен з них пожертвував найціннішим, що у нього було, аби його друга половина була щаслива. У світі немає нічого ціннішого за любов, і ніякі подарунки, навіть найдорожчі, не можуть замінити це почуття. І тільки той, хто нічого не жаліє для іншого і готовий віддати усе, щоб подарувати йому радість, і є справжній мудрець, мудрий не розрахунком, а серцем, сповненим любові.)
2. Пояснення епіграфу. Найменше благо в житті – це багатство; найбільше – мудрість. Г. Е. Лессінг
3. Метод “Припущення на основі зорових образів” (під музику Шуберта “Аве Марія”). (Слайд 14)
– Подивіться на образи на слайді, подумайте та поясніть, що можна подарувати близьким, не маючи грошей, щоб зробити їх щасливішими?
– безмежне небо та загадкові зорі (щоб вірити у мрії та намагатися їх здійснити);
– яскраве сонце (щоб на душі було тепло і радісно);
– барвиста веселка (щоб вона розфарбовувала своїми кольорами сірі думки);
– щира посмішка (щоб ніколи не було смутку та горя);
– чарівна музика (щоб підняти настрій);
– безмежналюбов (щоб вона зігрівала серце протягом всього життя)
5. Підсумкове слово учителя. (Під музику Шуберта “Аве Марія”) (Слайд 14)
У 1-ому Посланні до Коринфіян (13:4—13) сказано: «Любов багато терпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не підноситься, не пишається, не шукає свого, не дратується, не мислить зла, не радіє неправді, а втішається істиною, все покриває, всьому вірить, на все сподівається, все переносить. Любов ніколи не закінчується. . . Тепер є ці три: віра, надія, любов; але любов з них найбільша».
Мені здається, що сьогодні у нас з вами відбулася дуже щира і відверта розмова про любов, людяність і щастя. І я сподіваюся, ви зрозуміли, у чому полягає справжня мудрість. Здатність відмовитися від скарбу заради коханого, заради того, щоб у свято принести йому (чи їй) найбільше задоволення – ось сенс стосунків між людьми. І чим більше жертва, тим сильніше наша любов. Це мудрість нашого серця, здатного на велике, всеперемагаюче кохання.
Підсумовуючи сьогоднішній урок давайте складемо сенкан до слова «любов». (Слайд 15)
Любов
Божественна, мудра
Пожертвувати, ощасливити, відчути
У закоханих серце одне
Це дар
VІІ. Домашнє завдання. Написати твір на одну з тем: «Кращий подарунок у моєму житті», «Хто більше щасливий: той, хто дарує, або хто приймає подарунок?»
Список використаної літератури
1. Андреева С. В. Открытый урок для родителей по новелле О. Генри “Дары волхвов”. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://festival.1september.ru/articles/51508/
2. Афанасьева В. Н. О. Генри «Дары волхвов». «Мудрейшие из дарителей». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://tom-verschool.edu.tomsk.ru/?ur=891
3. Библейский сюжет. Дары волхвов. О. Генри. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=roTo1dSS3os
4. Буктрейлер по новелле О. Генри “Дары волхвов”. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=QjGj4ltG1fI&feature=related
5. Гречка В. Різдвяний подарунок від О. Генрі: Новели “Дари волхвів”. 10 кл. // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2000. – № 12. – С. 31-33.
6. “Дары Волхвов” О’Генри. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=wMb4bSfzXyA&feature=related
7. Коваленко Л. А. О. Генри «Дары волхвов». Любовь и способность жертвовать ради близкого человека. Авторское отношение к изображаемому. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/in_lit/12827
8. Ніколенко О. М. Великі пристрасті “маленьких” героїв О. Генрі: 7 кл. // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2001. – № 5. – С. 24-28.
9. О. Генрі. Дари волхвів. Українська електронна бібліотека. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://libr.org.ua/book/84/2462.html
10. О’Генри. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=0XzIOCe8kSk&feature=related
11. Плэйкаст «Дары волхвов сохранились до наших дней…». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.playcast.ru/view/1441463/ac37452fdfcb0b7cbcb8e362aa9a1f40af36bf7epl
12. Про екранізацію новели О. Генрі “Дари волхвів. [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://www.letsart.ru/movie/2075.html
13. Северин О. Уміння дарувати радість: новела О. Генрі “Дари волхвів”/О. Северин // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2008. – N 10. – С. 9-10.
14. Северин О. З. Позакласне читання. Новела О. Генрі Дари волхвів”. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/in_lit/10464
15. Сипко Л. Робота над художньою розповіддю за новелою О. Генрі «Дари волхвів»// Всесвітня література. – 2012. – № 1. – С. 49-51
16. Фильм «Дары Волхвов». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=ZM5FfEys6wk
17. Яриніч Т. Ю. “Коли приходять в дім волхви… ” (Християнські мотиви в новелі О’Генрі “Дари волхвів”) / Т. Ю. Яриніч // газ. Зарубіжна література в школах України. – 2005. – № 2. – С. 2-5.
18. Яцків Н. Я. Функціональні особливості християнських мотивів у новелістиці: На матеріалі творів О. Генрі “Дарунки волхвів”, “Останній листок” та інші // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2002. – № 2. – С. 45-49.
19. The Gift of the Magi. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=AeCFeAIMWWc&feature=related
У презентації використані фотоматеріали сайтів:
http://booklya.com.ua/books/31089/
http://www.letsart.ru/movie/2075.html
http://splash-of-smile.livejournal.com/82795.html
http://illustrators.ru/illustrations/463591
http://pyzhik-chizhik.livejournal.com/98787.html
http://www.ostashkov.ru/foto/free/B5EA9D2D.jpeg
http://novostislyxi.webtalk.ru/viewtopic.php?id=650&p=100
http://www.liveinternet.ru/journalshowcomments.php?jpostid=146487820&journalid=3612518&go=next&categ=1
http://dnevniki.ykt.ru/%D0%90%D0%B9%D0%BA%D0%BE%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0/479473
http://lenagold.ru/
http://www.sunhome.ru/wallpapers/12419
http://www.zastavki.com/rus/Holidays/New_Year_wallpapers/wallpaper-11363.htm
http://www.liveinternet.ru/users/nextgem/rubric/2497567/
http://fotoshop-and-i.ucoz.ru/load/prazdniki/novyj_god/17-20-2
http://www.grafamania.net/holiday/christmas/page/278/
http://www.fotomonitor.ru/wallpapers/2040.html
http://big-photoshop.ru/cliparts/
http://artgrafica.net/
http://by-anna.ucoz.ru
Химинець А. А. , викладач світової літератури ГПК МДУ,
Мукачівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 20, вища категорія, вчитель-методист
Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”