fbpx

в школах України

Погляньте на небо

Автор: Бойко Анастасія, учениця 10-го класу навчально-виховного комплексу №10 міста Хмельницького
Захоплення – літературна творчість, мистецтво (танці, музика).
Куратор: Янковська Алла Володимирівна

“Погляньте на небо. I спитайте себе: “Є ще та квітка чи нема її? Може, баранець її з’їв?” I ви побачите, як усе змінюється…” [4]
Дівчинка закрила щойно прочитану книгу. У своїх десять років дівчинка вважала себе дорослою, тому трішки соромилася свого захоплення: вона полюбляла читати казки. Там був її світ, надійний та рідний, повітрям якого дівчинка не могла надихатися. Із задоволенням поринула вона у вир казкових подій, очікуючи на нові пригоди. Розпочала мандрівку із Маленьким принцом і раптом зрозуміла: ця казка особлива. Дівчинка розгубилася – з’явився дивний біль у серці, прийшла виразна думка: “Не вберегли”…
А роком пізніше Маленький принц спокійно зайшов у клас разом зі вчителем літератури, і безмежний книжковий всесвіт відкрив нам історію життя та творчості видатного французького письменника.
…Мені вже давно не 10 років. У мене немає часу для подорожей у чарівний казковий світ. Я занадто заклопотана: починаю працювати над науковим дослідженням з літературознавства, яке допоможе усвідомити таємниці людського буття, розкрити суть життєвих істин. Дехто скаже, що така діяльність нудна і призначена для “ботанів”. Проте для мене це особлива можливість осягнути щось нове. Довести усім, на що я спроможна.
Разом із вчителем гортаємо сторінки художніх творів – кожен улюблений, цікавий. Під час довгих розмов у кабінеті, що мав аромат кави, ми визначаємося з темою роботи. І раптом учитель простягає книгу:
? Прочитай “Записники” Екзюпері.
? Е-к-з-ю-п-е-р-і… – луною озвалися срібні дзвіночки. Я почула свій іронічний голос:
? Щоденник казкаря для наукової роботи? – І побачила миттєвий уважний погляд учителя та тінь посмішки.
Мені ще з дитинства подобалась таємничість. У будь-чому. Ось і у цьому випадку таємнича посмішка додала мені азарту. Після двох тижнів важкої для мого мозку праці – адже читання “Записників” [1] не давалось так легко, як читання романів – я поступово зрозуміла суть нашого дослідження. Різниця між звичайним літературним твором і документалістикою колосальна. Проте вони об’єднані неподільною складовою – особистістю автора. Ми вирушили у подорож незвіданих думок Сент-Екзюпері. Ми наче давали нове життя його роздумам, осягали відкриті письменником моральні закони, які так необхідні людству. “Записники” не призначалися до друку. Тому Сент-Екзюпері був відвертим у своїх думках, беззахисним та відповідальним перед істинами, що їх ми знайшли між рядками “Маленького принца”. Авіатор та філософ, науковець та письменник у безпосередніх розмовах із самим собою відкрив таємницю єднання дитячого захвату і допитливості з розсудливістю дорослого, від якого залежить життя цілої планети.
Ми домоглися свого. Ми переконали з півсотні люду у вірності нашого дослідження. Ми надали іншим можливість переосмислити свої духовні переконання. Які саме? Відповідь шукайте у “Записниках”.
З роками всі усвідомлюють, що саме під час загадкових подорожей незвіданими чарівними світами формувався наш світогляд. Саме казки надихали нас ставати особистостями. “Усі ми родом із дитинства”, – сказав Екзюпері.[4]
Він є моїм минулим, теперішнім і майбутнім.
У кожного є можливість заповнити простір свого духовного світу простими істинами. Хтось осягне думки Фрідріха Ніцше [3], а я по вінця наповнена мораллю казки для дорослих, що голосом десятирічної дівчинки лунає з глибин моєї підсвідомості. Ми з Сент-Ексом об’єднали свої світи, небеса яких забарвлені кольором письменництва. Тепер це і мій колір.

Використана література та джерела інформації
1. Сент-Екзюпері. Записники (Повний текст): твори в 4 т./ Антуан де Сент-Екзюпері. – К.: ФОП Жупанський, 2009. Т.І. – 2009. – 254 с.
2. Ницше Фридрих. “Веселая наука. Злая мудрость”. – М.: Эксмо, 2009 – 528 с. – (Антология мудрости)
3. Эко Умберто. Пять эссе на темы этики. /Сост. автора, пер. с итал. Э. Костюкович. – Спб., 2000.
4. http://www.ukrlib.com.ua/ Антуан де Сент-Екзюпері. “Маленький принц”
5. http://www.accepted.com Советы и рекомендации для написания эссе.
6. http://www.begin.ru Советы и рекомендации для написания эссе.

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”