fbpx

в школах України

ПИСЬМЕННИКАМ І ПЕРЕКЛАДАЧАМ ВІД УЧИТЕЛІВ УКРАЇНИ

Відкритий лист

Шановні письменники й перекладачі!

Ви – цвіт української нації, совість нації, голос нації. Ми, вчителі української мови та літератури, зарубіжної літератури, завжди стояли в обороні Слова й пропагували художню літературу України та світу, роками прилучали нашу молодь до читання, щоб вона була справді свідомою, вільною, мислячою. Ми шануємо вашу творчу працю, яка теж слугує розбудові духовного простору України.

Але сьогодні настала пора боронити художню літературу – українську та зарубіжну! І наших, учительських, сил тут замало. Тому ми вимушені звернутися до вас, шановні письменники й перекладачі, по допомогу.

Мова йде про так званий проєкт Державного стандарту базової середньої освіти, який має бути схвалений Міністерством освіти і науки України та Кабінетом міністрів до червня 2020 р.

Звертаємо Вашу увагу на НЕБЕЗПЕЧНІСТЬ проєкту нового Державного стандарту базової середньої освіти, що РУЙНУЄ НАЙКРАЩІ ВІТЧИЗНЯНІ ТРАДИЦІЇ І ВСЮ СИСТЕМУ ЛІТЕРАТУРНОЇ ОСВІТИ, яка є вагомим здобутком Української держави за часи Незалежності.

У проєкті Державного стандарту базової середньої освіти фактично закладено ЗНИЩЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ТА ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУР, які відіграють велику роль у формуванні світогляду, моралі, ціннісних орієнтацій юного покоління.

Відповідно НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА БУДУЄТЬСЯ БЕЗ КНИЖОК, БЕЗ ЧИТАННЯ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ УКРАЇНИ ТА СВІТУ.

Від 12 червня 2019 р., коли проєкт уперше був виставлений на громадське обговорення на сайті МОН України, широка громадськість намагалася достукатися до розробників документа і чиновників, вести конструктивний діалог із ними й долучитися до створення дійсно якісного документа задля реформування освіти.

Ми направили до МОН України п’ять звернень від наукової та педагогічної громадськості, сотні листів і пропозицій щодо удосконалення МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОЇ ГАЛУЗІ.

Проте наші пропозиції й зауваження були відкинуті невеличкою групою людей, які створювали проєкт Державного стандарту базової середньої освіти.

Тепер, коли оновлений проєкт знову виставлений на громадське обговорення (у день, коли Верховною Радою були припинені повноваження Міністра освіти і науки України Ганни Новосад), широка педагогічна громадськість заявляє про КАТЕГОРИЧНЕ ЗАПЕРЕЧЕННЯ ПРОПОНОВАНОГО ПРОЄКТУ В ЦІЛОМУ Й МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОЇ ГАЛУЗІ ЗОКРЕМА.

Вважаємо, що цей проєкт Державного стандарту базової середньої освіти, зокрема мовно-літературну галузь, НЕ МОЖНА ВИПРАВИТИ Й НЕ МОЖНА ЗАТВЕРДЖУВАТИ з таких причин.

  1. Мовно-літературна галузь у проєкті спрямована винятково на вивчення мов. ЛІТЕРАТУРНИЙ КОМПОНЕНТ у ній становить НЕ БІЛЬШЕ 10 %, що значно збіднить духовний простір учнів і призведе до примітивізації середньої освіти, а відтак – і примітивного виховання особистості. ВОДНОЧАС ЛІТЕРАТУРА СПРИЯЄ ВИРІШЕННЮ ВАЖЛИВИХ ЗАВДАНЬ ДЕРЖАВНОЇ І СУСПІЛЬНОЇ ВАГИ: ВИХОВАННЮ ПАТРІОТИЗМУ, ФОРМУВАННЮ ГУМАНІСТИЧНОГО СВІТОГЛЯДУ ОСОБИСТОСТІ, НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ, НАВИЧОК МІЖКУЛЬТУРНОЇ КОМУНІКАЦІЇ, РОЗВИТКУ ЕМОЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ.
  2. У розділі «Знання» мовно-літературної галузі ВІДСУТНІЙ такий важливий компонент, як ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА (УКРАЇНСЬКА ТА ЗАРУБІЖНА). Відповідно розробники проєкту Державного стандарту фактично ВИКРЕСЛИЛИ УКРАЇНСЬКУ ТА ЗАРУБІЖНУ ЛІТЕРАТУРУ із системи середньої освіти.
  3. У пропонованому проєкті Державного стандарту базової середньої освіти відбулася підміна понять. Поняття «українська література» і «зарубіжна література» замінені на «оригінальна і перекладна літератури», що мають зовсім інші значення, а відповідно ВИЛУЧАЮТЬ УКРАЇНСЬКУ ТА ЗАРУБІЖНУ ЛІТЕРАТУРУ із системи середньої освіти.
  4. У проєкті Державного стандарту базової середньої освіти ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ ВІДВЕДЕНА ЛИШЕ УТИЛІТАРНА РОЛЬ ДО ВИВЧЕННЯ МОВИ, що свідчить про псевдонауковість підходу розробників. Це хибний шлях і для освіти, і для України, адже держава, в якій не читають книжки, приречена на занепад.

Шановні письменники й перекладачі, ЗАКЛИКАЄМО ВАС виступити із учителями української мови та літератури, учителями зарубіжної літератури єдиним фронтом проти знищення художньої літератури в школах України!

Громадське обговорення проєкту Державного стандарту базової середньої освіти триватиме до 1 квітня 2020 року, тому у вас є можливість сказати своє вагоме слово щодо ситуації, яка загрожує майбутньому української нації. Пишіть статті, пости в соцмережах, розміщуйте інтерв’ю, відеозвернення тощо. Разом переможемо невігластво й залишимо нашим дітям у спадок класичну й сучасну літературу!

 

З повагою до вас і надією на підтримку

учителі закладів середньої освіти:

Немировська Наталія Вікторівна, учитель української мови та літератури

СЗШ I-III ступенів № 4 м. Гайсина Вінницької області; вчитель вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист, авторка фб-спільноти «Мовознавчі забавки Наталі Немировської»

Кострець Світлана Петрівна, вчитель зарубіжної літератури та української мови Копашнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, старший учитель

Вітко Марина Іванівна, вчитель зарубіжної літератури Помічнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 імені Героя України Березняка Є.С., Кіровоградської області, учитель-методист

Чоловська Ольга Сильвестрівна, учитель зарубіжної літератури Борщівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2, учитель-методист

 

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”