fbpx

в школах України

Безсмертна іскра Прометея

Автор: Поліщук Наталія, учениця 10 класу Мирогощанська ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Мирогоща Дубенського району, Рівненської області
Вчитель: Василець Наталія Павлівна

Здавна відомо, що вогонь – це життєдайна сила, незамінна для людей. Так, адже вогонь дає людям життя : у холод він зігріває нас своїм теплом, у темряві освітлює нам шлях, допомагає у побуті. За допомогою вогню ми готуємо їжу. Чи можна уявити життя без вогню? Звісно ж, що ні. Як же виник вогонь і як люди навчились його добувати? Як на мене, ця стихія – дар, посланий нам богами. У давній міфології існують легенди про могутнього титана – Прометея. Згідно з цими легендами, саме Прометей викрав у великого бога Зевса таємницю полум’я і передав її людям. Його вчинок був мужнім і доленосним. Це неоціненний вклад в життя людства, адже жити з вогнем стало значно легше й зручніше. Людська вдячність Прометею не мала меж, але Зевсу не сподобався такий поступок – і титан був покараний. Слуги олімпійського бога, Влада і Сила, прикували героя до скелі на краю світу. Заради своєї любові до людей Прометей відважився протистояти самодержцю Зевсу в нерівній битві, свідомо піддаючи себе тяжким випробуванням. Кожен день до скелі прилітав орел і клював печінку титана. Проте за ніч вона виростала знову, тому стражданням героя не було краю.
Прометей – це образ титанічної особистості. Він мужньо терпить усі страждання, бо для нього щастя людства важливіше за власне. Цей вчинок є прикладом самовідданої боротьби за справедливість, за добро, за свободу. Титан пожертвував собою, тому його подвиг увіковічнився в пам’яті людства. Він запалив вогонь, перш за все, у наших серцях. Образ Прометея в усі часи надихав творців на створення шедеврів. До цього образу зверталися художники, письменники, скульптори, композитори.
Я впевнена, що слава героїчного вчинку Прометея ніколи не зітреться з пам’яті людей. Це є вічний образ у літературі. Дуже багато написано творів, в яких за основу взято міф про подвиг хороброго Прометея. Мужність героя, незламна сила його духу, відданість людству і жага справедливості завжди приваблюють митців чистотою й неперевершеністю образу.
З появою вірша Дж. Г. Байрона «Прометей» традиційний образ стає уособленням людини, котра є взірцем для кожного:

…Титан! Ти знал, что значит бой
Отваги с мукой… ты силен,
Ты пытками не устрашен,
Но скован яростной судьбой.
…Ты добр – в том твой небесный грех
Иль преступленье: ты хотел
Несчастьям положить предел,
Чтоб разум осчастливил всех!
Разрушил Рок твои мечты,
Но в том, что не смирился ты, –
Пример для всех людских сердец;
В том, чем была твоя свобода,
Сокрыт величья образец
Для человеческого рода!..
І справді, я вважаю, що Прометей є взірцем. Взірцем сили, мужності, міцного характеру й безмежної надії на щасливе життя для людей. Не кожен здатен заради інших принести себе в жертву нескінченним мукам. На це здатні лише сильні духом люди, віддані своїм ідеалам до кінця, хай би яким страшним і важким не був цей кінець. Я хотіла б, щоб усі люди рівнялись на Прометея, адже він є ідеалом духовної краси і стійкості. Це видно з його вчинків. Прометей дарував людям знання, навчав їх важливим основам життя. Не дивно, що його образ привертає до себе увагу багатьох митців.
Дух титана надихав не лише володарів слова, а й майстрів пензля: Мікеланджела, Тіціана, Рубенса та інших. Створено багато скульптур, композицій, симфоній. Є навіть художні фільми про Прометея. Усе це ще раз доводить, що образ героя, який дав людям вогонь, є вічним не лише у літературі, а й у інших видах мистецтва. Минуть століття, але не забудеться слава про подвиг титана заради людства. Світоч Розуму, який приніс у наше життя Прометей, ніколи не померкне. Вічно люди пам’ятатимуть про безцінний подвиг могутнього титана і завжди звертатимуться до нього за допомогою. А він завжди буде відповідати їм на їхні питання через віки. Про це вірш визначної української поетеси Ліни Костенко:
Я вчора бачила ту скелю,де
Був прикутий Прометей…
– О Прометею! Варто?!
– Варто!  –
Так він сказав мені з-за хмар.
«Вітри гули віолончеллю…»
Отож, я вважаю, що образ Прометея є вічний і люди завжди будуть пам’ятати його героїчний вчинок заради їхнього щастя.

Черговий номер

Новини

Copyright © Журнал "Зарубіжна література в школах України"

Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”