Автор: Мигальчинська Валентина Михайлівна, викладач-методист, вища категорія, Могилів-Подільський монтажно-економічний коледж, Вінницька обл.
Презентація до уроку
Мета заняття:
• Навчальна – огляд сценаріїв майбутнього, запропонованого письменниками-фантастами ;
знайомство з творчістю Оруелла, з оригінальністю його розуму,
моральною безкомпромісністю, даром передбачення.
• Розвиваюча – створення умов для формування умінь і навичок аналітичного характеру, вміння висловлювати свою точку зору, вирішувати проблемну ситуацію.
• Виховна – вироблення власного ставлення до передбачуваних шляхах розвитку суспільства і людства, виховання почуття особистої та соціальної відповідальності за свою долю, свою справу, свою країну.
Обладнання: книжкова виставка, мультимедійна презентація, тексти твору Оруела «Звіроферма», опорні записи на дошці
Тематичний план заняття.
1. Еволюція фантастики.
2. Життєвий і творчий шлях Оруелла
3. Аналіз твору Оруелла «Звіроферма»
Зміст заняття.
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети заняття. Мотивація учбової діяльності
– Сьогодні ми спробуємо дослідити шляхи розвитку цивілізації через призму художньої літератури. Наша задача – розглянути та проаналізувати зразок твору – антиутопії, виявити закономірності його появи, визначити коло проблем і подумати над питанням: чому страшно те, що зобразив Джордж Оруел? Від чого нас застерігає письменник?
ІІІ. Опрацювання теми заняття
І. Від утопії до антиутопії
Викладач (вступне слово): Проблеми майбутнього хвилювали людей ще на ранніх стадіях розвитку суспільства. Уявлення про майбутнє в давні часи втілювалися у найпростіших казках і міфах про фантастичні світи на небесах і під землею. В них поставав ідеальний суспільний лад, бажане майбутнє, плани соціальних перетворень. В епоху Відродження утопія була втілена у зображенні досконалих держав, що нібито десь існують
Заочна екскурсія – огляд «Шлях від утопії до антиутопії»
І студент (на фоні презентації)
1. Утопія- вчення про ідеальне суспільство, побудоване на основі спільності майна, рівності всіх людей, обов’язковості праці, стирання відмінностей між містом і селом, розумовою і фізичною працею. Утопія — твір, в якому йдеться про вигадку, нездійсненну мрію.
Назва походить від твору англійського мислителя Т. Мора “Золота книга, наскільки корисна, настільки й забавна, про найліпший устрій держави і про новий острів “Утопію” (1516), де мова йде про химерний острів “Утопію”, на якому ніби існував справедливий лад. Всі жителі Утопії повинні трудитися в міру своїх сил. Вони нехтують грошима. У їхній країні із золота виготовляють лише дитячі іграшки та нічні горщики. Виховані в розумній стриманості, вони отримують одяг і їжу за потребою.
2. Поява наукової фантастики була викликана промисловою революцією в XIX столітті. Наукова фантастика розвивалась по двох основних напрямках: інженерно-технічна та соціально-психологічна.
Одним із засновників інженерно–технічної фантастики був французький письменник Жуль Верн. Він опублікував свій перший науково-фантастичний роман, коли Герберт Уеллс тільки народився. «Наутілус» – вигаданий підводний корабель капітана Немо з фантастичних творів Жюля Верна «20 000 льє під водою» і «Таємничий острів». Він був знаряддям відплати і в той же час дослідною лабораторією, потопив кілька кораблів і допоміг знайти Атлантиду. «Наутілус» став втіленням технічного прогресу.
Представником соціально-психологічної фантастики вважають англійця Герберта Уеллса. В його філософсько-утопічних творах, присвячених впливу науки на долю людства, фантастичний сюжет служить переважно для розкриття соціально-сатиричного задуму. Так, наприклад, у романі «Машина часу» письменник в загострено-гротесковій формі малює жахливі наслідки поділу суспільства на класи, при якому атрофуються всі здібності, крім однієї-єдиної, необхідної для процесу виробництва.
3. Антиутопія – це вже творіння ХХ століття. Автори антиутопій малювали світ, в якому, на відміну від утопій, жити ні в якому разі не хотілося б; світ, в якому жити не можна, але, можливо, доведеться. У чому ж причина появи творів такого роду? “Ми не описуємо майбутнє – ми його запобігаємо”, – ці слова американця Рея Бредбері можуть бути відповіддю на поставлене запитання. Однією з ознак антиутопії є показ негативних явищ у житті суспільства, класової моралі, нівелювання особистості.
Наприклад, в роман «451° за Фаренгейтом» Рей Бредбері першим з фантастів забив тривогу про згубні наслідки НТР. Люди відірвані від природи, вони проводять весь свій вільний час в оточенні Телесто – величезних відеопанелей, на яких без перерви транслюються розважальні програми. Читання в цьому світі під забороною, всі книги підлягають спаленню. Навіть професія існує така – пожежний, тільки ці люди не гасять пожежі, а спалюють книги. У романі звучать гіркі слова: «Ми живемо в час, коли люди вже не представляють цінності. Людина в наш час – як паперова серветка: в неї сякаються, бгають, викидають, беруть нову, сякаються, бгають, викидають. . . Що тобі потрібно? Насамперед робота, а після роботи – розваги, а їх кругом скільки завгодно, насолоджуйтеся! Так навіщо ж вчитися чому-небудь, крім уміння натискувати кнопки, включати рубильники, загвинчувати гайки». На мій погляд, це одна з найстрашніших антиутопій. Тому що в ній немає якогось єдиного злого лідера чи партії, яка влаштувала таке життя. Це, скоріше, диктатура мас – суспільство прийшло до того, до чого прагнула більша його частина : розважатися, а не думати, переживати або відчувати. А це страшно. Страшно ще й тому, що, здається, дуже близько до реальності.
Викладач (прийом «Мікрофон»):
– Хто скаже, як називається політичний режим, який характеризується повним контролем над усіма сферами життя суспільства? На чому він ґрунтується? (тоталітарний, або авторитарний, режим, який заснований на страху громадян і на диктаті правлячих кіл).
Студент: Ще одним представником творців антиутопії є американський письменник Айзек Азімов, автор таких романів, як «Сталеві печери», «Голе сонце», «Я – робот». Він сформулював Три закони робототехніки, головний з яких звучить так: роботи не повинні завдавати шкоди людині або своєю бездіяльністю допустити, щоб йому було завдано шкоди.
Закріплення матеріалу:
1. Художній світ і утопій, і антиутопійодин і той самий. Але для утопій примусове щастя є ідеалом, в антиутопії ідея про щастя, рівність й братерство втілюється в ідею про насилля над людиною, бо людина втрачає внутрішню свободу.
2. Утопія — це жанр літератури, який зображує суспільство ідеалу, яке позбавлене розвитку; вона відзначається схематизмом, відсутністю внутрішнього конфлікту, замкненим простором; в ній відсутній сатиричний ракурс бачення дійсності. Антиутопія — це художня модель суспільства, що викликає жах, містить у собі сатиричний підтекстовий пласт, мотив перестороги, критично заперечує міф, який створила утопія.
ІІ. Саме в XX столітті з’явилася соціальна фантастика, що описує майбутні зміни не техніки, а суспільства. Крім вже названих творів Азімова, Бредбері, найвідоміший приклад — творчість Джорджа Оруелла.
2 студент (прийом «Про що повідомляють дати…») – розповідь про життєвий і творчий шлях письменника на фоні мультимедійної презентації
ОРУЕЛЛ Джо́рдж (25 червня 1903 – 21 січня 1950) — відомий англійський письменник, справжнє ім’я — Ерік Артур Блер
Ерік Артур Блер народився в 1903 році в індійському селі Мотіхарі на кордоні з Непалом. У той час Індія була частиною Британської імперії.
Коли Еріку виповнилося 8 років, його влаштували в приватну підготовчу школу в графстві Сассекс. Через кілька років, проявивши неабиякі здібності в навчанні, хлопчик одержав стипендію для подальшого навчання в Ітоні – найпривілегійованішій приватній школі Великобританії.
Він жив в аристократичній, але бідній сім’ї, і після закінчення навчання Ерік виїхав з Англії до її східних колоній, пішов на службу в імперську поліцію, спочатку в Індії, потім у Бірмі.
У 1927 році, розчарувавшись в ідеалах і системі, якій він служив, Блер іде у відставку й переселяється у Лондон, в квартал лондонської бідноти, потім їде в Париж — осередок європейської богеми. Однак майбутній письменник вів аж ніяк не богемний спосіб життя, він жив у робочому кварталі, де заробляв миттям посуду.
Наприкінці 1936 року, коли в Іспанії почалася громадянська війна, Оруелл, як кореспондент Бі-бі-сі відправляється в Іспанію. Як прихильник лейбористської партії Оруелл приєднався до антисталіністської лівої організації, яка діяла під прапором IV Інтернаціоналу, створеного Троцьким.
Оруелл не знав, що для Сталіна в Іспанії точилося дві війни — другорядна війна проти фашизму і головна, таємна війна проти Троцького, за монопольний вплив на міжнародний комуністичний рух. Але він прекрасно відчув несправедливість звинувачень чесних і хоробрих бійців, коли сам ледве не став жертвою таємних розправ. Подружжю вдалося втекти з Іспанії, і 1938 року Оруел видрукував книгу «Данина Каталонії» — одну з найправдивіших розповідей про громадянську війну в Іспанії і один із перших лівих протестів проти сталінської нечистої гри.
Під час Другої світової війни Джордж Оруелл працював на Бі-бі-сі, а наприкінці війни — репортером у Європі. Після втрати дружини Оруелл переселився на відлюдний острів на узбережжі Шотландії. Тут він завершив роман «1984», який був опублікований в 1949 році. Помер письменник у січні 1950 року, у віці 46 років. У заповіті Оруе просив написати на простому бурому камені:” Тут лежить Ерік Артур Блейр “. . . »
Викладач: Найбільш відомим твором Оруелла є роман «1984». У книзі розповідається про можливе недалеке майбутнє (хоча для нас вже про минуле).
Оруелл, який закінчив книгу в 1948 році, фантазував про те суспільстві, яке буде існувати в 80-х роках. Фантазії вийшли похмурі: держава Океанія живе в умовах тоталітарного мілітаризму. За людьми стежать протягом всього їхнього життя, У країні існує поліція думок : тих, хто подумав щось не те, чекає суворе покарання. Головний герой Вінстон Сміт не поділяє ідеали партії, хоча зовні цього не видає. Проте одного разу він закохується в таку ж приховану дисидентку і навіть вступає в підпільну організацію. Але головного героя з його подругою заарештовують і відправляють до Міністерства любові. Там їх не просто катують, їх ламають психологічно, примушуючи зрадити все, що вони любили. І після цього навіть не вбивають, а випускають на свободу зовсім іншими людьми, люблячими партію і Великого Брата. Тому що цей режим перемогти не можна.
ІІІ. Аналіз твору «Звіроферма»
Вступ: «Звіроферма» (англ. Animal Farm)- сатирична повість-притча, видана в 1945 році. У повісті зображена еволюція стану тварин від безмежної свободи до диктатури свині на прізвисько Наполеон. У цьому творі Оруелл показав переродження революційних принципів і програм, тобто поступовий перехід з ідей загальної рівності і побудови утопії до диктатури і тоталітаризму. Ця повість – алегорія на революцію 1917 року і наступні події в Росії.
Записи в конспект:
Жанр твору : сатирична повість-притча, антиутопія
Тема: показ духовної деградації людей за умов тоталітарної системи
Проблема: яким чином відбувається перетворення нормальної мислячої людини на істоту, яка здатна тільки виконувати вимоги режиму
Ідея: протест проти насильства, захист прав людини
Бесіда за текстом твору (на фоні презентації):
1. Де відбуваються події твору? (на фермі Манор недалеко від містечка Віллінгдон в Англії)
2. Хто є господарем ферми? (містер Джонс)
3. Що сказав старий борів Майор, зібравши вночі всіх тварин ферми? (він сказав їм, що вони живуть в рабстві і убогості через те, що людина привласнює плоди їхньої праці, і закликає до повстання: потрібно звільнитися від людини, і тварини відразу стануть вільними і багатими)
4. До чого він їх закликає? (закликає до повстання: потрібно звільнитися від людини, і тварини відразу стануть вільними і багатими)
5. Хто бере на себе підготовку до повстання? (свині, які вважаються найрозумнішими тваринами).
6. Назвіть імена їхніх ватажків. (Наполеон, Сніжок і Верескун)
7. Як вони назвали свою філософську систему? (Анімалізм)
8. Хто стає їх найвірнішими учнями? (ломові коні Боксер і Кловер)
9. Чому повстання відбулося раніше строку? (їхній господар Джонс п’є, а його працівники зовсім закинули ферму і перестали годувати худобу).
10. Чим закінчилося повстання тварин? (вони накидаються на своїх мучителів і проганяють їх. Тепер ферма Манор належать тваринам)
11. Що вони зробили після перемоги? (вони знищують все, що нагадує їм про господаря, а будинок його залишають як музей, але ніхто з них ніколи не повинен там жити. Садибі дають нову назву: “Скотний двір”.)
12. В чому суть Анімалізму? (Принципи Анімалізму свині зводять до Семи Заповідей і пишуть їх на стіні комори. За ними відтепер і назавжди зобов’язані жити на “Фермі” тварини)
13. Назвіть ці принципи. (1. Всі двоногі – вороги. 2. Всі чотириногі або з крилами – друзі.
3. Тварини не повинні носити одяг. 4. Тварини не повинні спати в ліжку.
5. Тварини не повинні вживати алкоголь. 6. Тварини не повинні вбивати інших тварин без причини. 7. Всі тварини рівні.
Як і чому Сніжок скорочує ці заповіді? (Для тих, хто не може запам’ятати всі Заповіді, Сніжок скорочує їх до однієї: “Чотири ноги добре, дві ноги – погано”.)
Як склалося їх життя після перемоги? (Тварини щасливі, хоч і працюють від зорі до зорі. Боксер працює за трьох. Його девіз: “Я буду працювати ще старанніше”. По неділях проводяться загальні збори; резолюції завжди висувають свині, інші тільки голосують. Потім усі співають гімн “Звіри Англії”. Свині роботою не займаються, вони керують іншими.)
Що ви можете повідомити про Битву у Корівника? (Джонс та його працівники нападають на “Скотний двір”, але тварини безстрашно захищаються, і люди в паніці відступають. Перемога призводить тварин у захват. Вони називають битву Битвою у Корівника)
Як вони відмітили перемогу? (вони засновують ордена “Тварина-герой” першого і другого ступеня і нагороджують ними Сніжка і Боксера).
Через що почався конфлікт між Наполеоном та Сніжком? (Сніжок і Наполеон постійно сперечаються на зборах, особливо про споруду вітряка. Ідея належить Сніжку, який сам виконує виміри, розрахунки і креслення: він хоче приєднати до вітряка генератор і забезпечити ферму електрикою. Наполеон із самого початку заперечує)
Хто і як здобув перемогу в цій сутичці? (коли Сніжок переконує тварин голосувати на зборах в його користь, по сигналу Наполеона в комору уриваються дев’ять величезних лютих псів і накидаються на Сніжка. Той ледве рятується втечею, і більше його ніхто ніколи не бачить.)
Яку позицію займає Наполеон після втечі Сніжка? (Наполеон відміняє будь-які збори. Всі питання буде тепер вирішувати спеціальний комітет з свиней, очолюваний їм самим; вони будуть засідати окремо, а потім оголошувати свої рішення. Загрозлива гарчання собак заглушає заперечення.)
Хто висловив загальну думку і в якій формі? (Боксер висловлює загальну думку словами: “Якщо це говорить товариш Наполеон, значить, це правильно”. Відтепер його другий девіз: “Наполеон завжди правий”.
Як Наполеон пояснив свої дії щодо Сніжка і що сказав про свої плани на майбутнє? (Наполеон оголошує, що вітряк все ж повинен бути побудований. Виявляється, Наполеон завжди наполягав на цьому будівництві, а Сніжок просто викрав і привласнив всі його розрахунки і креслення. Наполеону довелося робити вигляд, що він проти, оскільки не було іншого способу позбавитися від Сніжка, “який був небезпечною особою і мав на всіх поганий вплив”. Вибух, що пролунав одного разу вночі, руйнує наполовину побудований вітряк. Наполеон говорить, що це помста Сніжка за його ганебне вигнання, звинувачує його в безлічі злочинів і оголошує йому смертний вирок. Він закликає негайно почати відновлення вітряка.)
Як повівся Наполеон щодо так званої «опозиції»? (Він змушує деяких «неблагонадійних» свиней, а потім декількох овець, курей і гусей зізнатися в таємному зв’язку зі Сніжком. Собаки тут же перегризають їм горло.)
Як на це відреагували приголомшені тварини? (вони скорботно починають співати “Звірі Англії”, але Наполеон забороняє виконання гімну назавжди.)
Як змінюється шоста Заповідь? (“Тварини не повинні вбивати інших тварин без причини”).
Який висновок всі зробили після цього? (зрадників, які самі визнали свою провину, страчувати було необхідно.)
Розкажіть про Битву у Вітряка (Сусід містер Фредерік з п’ятнадцятьма озброєними працівниками нападає на “Скотний двір”, вони ранять і вбивають багатьох тварин і висаджують недавно побудований вітряк. Тварини відбивають атаку, але самі знекровлені і знесилені. Проте, слухаючи урочисту промову Наполеона, вони вірять, що здобули найбільшу перемогу в Битві у вітряка)
Як склалося життя мешканці ферми після «перемоги»? (від непосильної роботи вмирає Боксер. З роками все менше залишається тих тварин, хто пам’ятає життя на фермі до Повстання. “Скотний двір” поступово стає багатшим, але все, окрім свиней і собак, як і раніше голодують, сплять на соломі, п’ють із ставка, день і ніч трудяться в полі, страждають взимку від холоду, а влітку від спеки. За допомогою звітів і зведень Верескун незмінно доводить, що з кожним днем життя на фермі стає все краще. Тварини гордяться, що вони не такі, як усі: адже їм належить єдина в цілій Англії ферма, де всі рівні, вільні і працюють для власного блага.)
Який спосіб життя тепер ведуть свині-керівники? (свині переїздять в будинок Джонса і сплять в ліжках. Наполеон живе в окремій кімнаті і їсть з парадного сервізу. Свині починають вести торгівлю з людьми. Вони п’ють віскі і пиво, яке самі ж варять. Вони вимагають, щоб всі інші тварини уступали їм дорогу.)
Як і заповіді в кінці кінців залишається у них і чому ? (порушивши чергову Заповідь, свині, користуючись довірливістю тварин, переписують її так, як їм вигідно, і на стіні комори залишається єдина заповідь: “Всі тварини рівні, але деякі тварини рівні більш інших”. Зрештою свині напинають на себе одяг Джонса і починають ходити на задніх ногах, під схвальне бекання овець: “Чотири ноги – добре, дві ноги – краще”.)
Чим закінчується повість? (в гості до свиней приходять люди з сусідніх ферм. Тварини заглядають у вікно вітальні. За столом гості та господарі грають в карти, п’ють пиво і вимовляють майже однакові тости за дружбу і нормальні ділові стосунки. Наполеон показує документи, які підтверджують, що відтепер ферма – сумісна власність свиней і знову іменується “Ферма Манор”. Потім розгорається сварка, всі кричать і б’ються, і вже не можна розібрати, де людина, а де свиня.)
Викладач: Повість «Звіроферма» – це своєрідна версія розвитку СРСР. Хазяїн ферми Джонс – Микола ІІ. Люди – експлуататорський клас. Тварини – пролетаріат. Жовтнева революція відбулася, люди – буржуї втекли. У влади – свині. Гасла прості і зрозумілі : тварини (пролетарі) нам друзі, люди (буржуї) – вороги, тварина худобі – друг, товариш і брат («Пролетарі всіх країн, єднайтеся!”). ВСІ люди – вороги. На сліпій ненависті це гасло замішане. А на такому ґрунті нічого доброго не виросте.
Прототипами Наполеона і Сніжка є Сталін та Троцький. Наполеон злих собак (ГПУ) підкормлює. «Глас народу» (овець) зібрав під гаслом популістським: «Чотири ноги – добре, дві – погано» («Смерть буржуям!»). А потім Сніжка прогнав (Сталін опозицію розгромив, Троцького – за кордон). І почалося… Колективізацію провели, та «старої гвардії» немає вже, врожайність знизилася. Та й ще недавно зовсім на себе працювали, а тут на спад справа йде. . . Тоді Наполеон взяв курс на індустріалізацію. Не хочеш разом з усіма будувати соціалізм? Собаки тебе в клаптики порвуть! Не так з індустріалізацією справи пішли (млин розвалилася) – не біда: на підступи Сніжка звалимо, а заодно страху на народ напустимо, репресії почнемо, щоб знали, що до чого! Заповіді заважають? Поправимо! На зборах голоси потрібні? Вівцям наобіцяємо з три короби, і голоси наші!
ВИСНОВКИ:
Твір Оруелла «Звіроферма» успішно демонструє, як механізм пропаганди і промивання мізків може працювати в тоталітарному режимі, демонструючи, як свині можуть маніпулювати всіма інші тваринами. В кінці книги тварини не бачать різниці між свинями та людьми, і це є яскравим прикладом, як, поваливши одного лідера, слідом за ним може прийти точно такий самий. «Звіроферма» актуальна і в сучасному суспільстві. Влада розбещує, Оруелл довів це найкращим способом. . Утопії страшні тим, що вони збуваються. Не можна людину насильно заганяти в «щасливе майбутнє». Тільки в духовній свободі – єдиний порятунок від перемоги тоталітаризму.
Домашнє завдання:
Англія, батьківщина утопій, стала і батьківщиною антиутопій.
– Що послужило причиною зменшення числа утопій і різкого збільшення кількості антиутопій? Та й чи можливо таке суспільство, в якому потреби всіх його членів задовольняються повною мірою?
– Спробуйте уявити собі таке суспільство. Які його відмітні ознаки? Чи буде воно розвиватиметься? Чи є у нього стимул до розвитку, якщо вже все є, якщо не про що мріяти, не до чого прагнути? Чи є взагалі сенс у поняття “ідеальне суспільство”?
Розробка сайтів студія “ВЕБ-СТОЛИЦЯ”